Sağlık

Beyaz direniş başladı!

Beyaz direniş başladı!

Doktorundan hemşiresine kadar bütün sağlık personeli maaş artışı ve iş güvencesi için bugün iş bırakıyor...

Doktorundan hemşiresine kadar tüm sağlık çalışanlarının eylemi başladı. Hükümetin sağlıkla ilgili uygulamalarına karşı çıkan ve sağlığa bütçeden ayrılan payın artırılmasını isteyen sağlık personelleri, bugün acil servisler dışında tam gün iş bıraktı.

İş bırakma eylemini 70 bin hekimin temsilcisi TTB ve 52 bin üyesi olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) düzenliyor. SES Genel Başkanı İsmail Tombul, bu eylemin hükümete bir uyarı niteliğini taşıdığını, dikkate alınmadığında aralık ayında 3 gün sürecek yeni eylemler yapacaklarını açıkladı.

İsmail Tombul, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sağlık sisteminden halkın da sağlık emekçilerinin de memnun olmadığını söyledi. Tombul, sağlık çalışanlarının yeterli ücret alamadıklarını belirterek, ücretlerinin insanca yaşayacak düzeyde olmasını talep etti. Tombul, taleplerinin açık ve net olduğunu belirterek, eğer AKP tarafından dikkate alınmazsa aralık ayında da eylemlerini sürdüreceklerine dikkat çekti.

İşte talepler

Sağlık çalışanları AKP Hükümeti'nden şu taleplerde bulunuyor:

- 2004 yılı bütçesinde sağlığa en az yüzde 10 pay ayrılması

- Bütçede, temel sağlık hizmetlerinin, özlük haklarının ve kamu sağlık yatarımlarının dikkate alınması

- Halkın ücretsiz sağlık hakkına, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin iş güvencesine sahip olması

- Sağlıkçılara grevli, toplu sözleşmeli sendikal hak tanınması

- Tüm nöbetlerde fazla çalışmalar ücretlendirilmeli, bunun emekliliğe de yansıtılması. İnsanca yaşamaya yetecek ücretin ödendiği sağlık bütçesinin çıkarılması

Bakan'dan uyarı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, sağlık çalışanlarını uyardı. Akdağ, 'Bu eylemi kabullenmek mümkün değil. Katılanlar hakkında kanuni işlem yapacağız' açıklamasında bulundu.
Yayın tarihi: 04.11.2003
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.