Sağlık

Benle gelen kanser riski

Benle gelen kanser riski

İçinde renk pigmentleri olan benler kanser riski taşıyor olabilir....

Ailesinde ben kökenli kanser olanların vücutlarındaki benlere özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Özkan, "Renk pigmentleri içeren benlerde kanser riski vardır. Benlerin tahriş olmamasına dikkat edin" diye konuştu.

Güneş yanıklarının benler için risk oluşturduğunu belirten Özkan, bir kez bile güneş yanığı geçirmenin benlerin kanser hücresine dönüşme riskini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Özkan, benlerin asimetrik özellikte olması, kaşıntı, kanama yapması, renk düzeninde değişiklik ve şekil değişikliği olması durumlarında hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

Benlerinizi takip edin

Çocukluk dönemi benli bölgelerde oluşan güneş yanıklarının, benin yapısını değiştirebildiğini belirten Özkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benin gelişiminde dikkat edilmeli, tahriş olan benler takip edilmeli iyi huyludan kötü huyluya dönüşmesi halinde alınmalıdır. Şüphelenilen benin renklenme düzeyini, asimetrisini, renk yumaklarını belirliyoruz. Buna göre puan veriyoruz. Belli bir puanın üstüne çıkan benin kanser riski arttığı için cerrahi müdahalede bulunuyoruz. Ben hücrelerinin cerrahi operasyonla iyice temizlenmesiyle risk ortadan kalkıyor."
Yayın tarihi: 02.02.2004
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.