Sağlık

Bebeğinizin de sinirlenmeye hakkı var!

Bebeğinizin de sinirlenmeye hakkı var!

O sevimli ve huzurlu bebeğinizi artık tanıyamıyorsunuz. Aniden öfkeleniyor ve adeta bir sinir küpüne dönüşüyor. Nedenini merak ediyorsunuz değil mi...

Önce bu konuda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Bebeğinizin sık sık size bağırması, olmayacak şeylere ağlaması sadece sizin başınıza gelmiyor.

Protestolar bebeklik çağında başlıyor. Bunun en belirgin sebeplerinden biri henüz zaman kavramlarının gelişmemiş olması. Dolayısıyla bekletilmeyi sevmiyorlar ve isteklerinden de asla vazgeçmiyorlar. Acıktıklarında ya da altlarını ıslattıklarında hemen yardım istiyorlar. İstekleri yerine getirilmeden de sakinleşmiyorlar.


Bebekler 1-1,5 yaşlarında aslında çok keyifli olurlar. Çünkü bazı şeyleri keşfederler. Emeklerler, yürürler, oyuncaklarına uzanırlar. İşte bu mutlulukları engellendiğinde de sinirli olurlar. Bunlar dışında, istemedikleri zaman yıkandıklarında, giysileri değiştirildiğinde adeta bir cehennem tablosu sergilerler.

Çocuklar kendi gereksinimlerini karşılayabilecek düzeye eriştiklerinde, anne-babaya eskisi kadar bağımlı olmadıklarını hissetmeye başlıyorlar ve davranışlarıyla "artık kaçabileceklerini" ya da "kendi oyuncaklarına yardım almadan ulaşabileceklerini" göstererek ilk bağımsızlık bayrağını çekiyorlar.

Çocuk yürümeye başlayınca enerji ve merakını gidermenin yollarını arıyor ve kendince bazı sorulara yanıt arıyor. "Annem nereye kadar gitmem izin verecek?", "Neleri yapmama göz yumar?" gibi. Burada da anne-babaya önemli bir görev düşüyor; dengeyi iyi ayarlamak. Çünkü güç savaşına giren anne-babaları büyük bir silah bekliyor: Öfke ve ağlama krizleri.

Uzmanların dediğine göre, çocuklardan bir şey istendiğinde bazıları uyumlu davranışlar sergilerken, bazıları da öfke krizleri yaşıyor. Çünkü bu çocuklar isteklerinin anne ve babaları tarafından fark edilemeyeceği endişesi taşıyorlar. Dolayısıyla sadece bağırıp çağırdıklarında isteklerinin yerine getirilebileceğini sanırlar.

Çocuklar anne ve babaları tarafından dikkate alındıklarını hissettiklerinde kendilerini daha iyi kontrol edebilirler. Aksi takdirde bebeklik çağından itibaren protestoya başlarlar.

Bu gibi durumlarda sabırlı olmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu biraz zaman alsa da başka bir çare yok gibi görünüyor. İlk 2 yılda anne babanın çocuktan bir kez "evet" sözcüğünü duyabilmesi için en az 99 kez "evet" demesi gerekiyor.

İkinci yıldan sonra bu şans %50'ye çıkıyor. Ayrıca çocuklarınız isteklerini dikkate almanız da önemli. Eğer zaman sorununuz var ve çocuğunuz oyun oynamak istiyorsa, ona önceden gideceğinizi haber verin. Böylece kendi de hazırlıklı olacaktır.
Yayın tarihi: 17.09.2001
657
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.