Sağlık

Bebe aspirini kadınlarda yumurta sayısını artırıyor

Bebe aspirini kadınlarda yumurta sayısını artırıyor

Bebek aspirininin kadınlarda yumurta sayısını artırdığı belirlendi. Bu gelişme, pahalı tedavide 350 - 400 dolarlık bir tasarruf sağladı. Bebek aspirininin kadınlarda yumurta sayısını artırdığını ortaya çıkaran çalışma, Çeşme'de kongrede sunuldu ve derece aldı.

Pakize Tarzi Tüp Bebek Kliniği ekibi, kliniğe gelen 270 hastaya bir ay boyunca günde bir bebek aspirini verdi. Kadınlarda yumurta sayısı 1.2 oranında arttı.

Dr. Halil İbrahim Tekin, tüp bebek yönteminin çok pahalı bir tedavi olduğunu hatırlatarak, 'Yumurta sayısının artması, tedavide tasarruf getirdi' dedi.

3-4 yumurtaya kadar artabilir

Tekin, şunları söyledi: 'Aspirinle kişi başına ortalama 1.2 yumurta artış elde ettik. 31 - 32 yaş grubunda aspirin kullanılmadığı zaman yaklaşık 12 yumurta elde ediyorsanız, aspirin kullandığınızda yumurta sayısı 13.2 oluyor.

Bazı kadınlarda 3 - 4 yumurtaya kadar artış sağladık. 1.2 yumurtadan ne olur diye düşünülebilir? Tek bir yumurta bile hastaya gebelik şansı verebilir. Ayrıca 1.2 yumurta, 350 400 dolar tasarruf sağlıyor.'

Bir hastalığa daha yararlı

Dr. İbrahim Tekin, bebek aspirininin tüp bebek tedavisinde bir yararının daha olduğunu söyledi. Tekin şöyle dedi: 'Bebek aspirini tüp bebek uygulamalarındaki otoimmün adlı hastalığa da faydalı.

Bu hastalık gebelik şansını çok düşürüyor. Vücudun verdiği reaksiyonu baskılamak için bebek aspirini, bir ilaçla birlikte kullanılıyor ve hastalar gebe kalabiliyor.'

(Milliyet)
Yayın tarihi: 16.05.2003
1928
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.