Sağlık

Bayramda yanınızda havuç taşıyın

Bayramda yanınızda havuç taşıyın

Bayram'da fazla tüketilen şeker diş çürümesine yol açabiliyor, bunun önlenmesi için de bayram ziyaretlerinde tatlıdan hemen sonra havuç ve salatalık yenmesi, şekersiz sakız çiğnenmesi öneriliyor.


Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, Ramazan Bayramı'nda şekerli yiyecek tüketiminin arttığını söyledi.

Şekerli gıdaların dişlerin yüzeyine yapışarak, bakteriler tarafından kolaylıkla asite dönüştürülebileceğini ifade eden Gökalp, bu yüzden sık aralıklarla tüketilen şekerin ağızdaki ortamı asitleştireceğini ve diş çürüklerine yol açabileceğini ifade etti.

Bayramda özellikle çocuklar başta olmak üzere herkesin yenen her tatlıdan ve şekerden sonra mutlaka ağzını temizlemesi gerektiğini vurgulayan Gökalp, şunları kaydetti: ''Diş çürüklerinin önüne geçmek için diş fırçalama imkanı olmadığı zamanlarda tatlıdan hemen sonra havuç ve salatalık yemek, şekersiz sakız çiğnemek faydalıdır. Havuç az şekerli olması ve fazla çiğneme gerektirmesi nedeniyle ağızdaki şeker kalıntılarının temizlenmesinde önemli rol oynar. Bu yüzden, bayram ziyaretlerinde havuç ya da salatalık da taşınabilir.''
Yayın tarihi: 13.11.2004
904
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.