Sağlık

Başağrılarınıza son verin

Başağrılarınıza son verin

Dünyada bilinen en eski hastalıklardan biri migren. Migren ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişir. Hatta aynı kişide ağrı her seferinde aynı şiddette de olmaz. Ağrı şiddetli olduğunda bulantı ve kusma da eşlik eder.

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı migreni tetikliyor

Ağrı genellikle başın bir yarısında başlar ve her tarafına yayılır. Kusmadan sonra ağrı azalmadan sürüyorsa ve başın tek tarafından başlayan ağrı, her ağrı geldiğinde ısrarla aynı tarafta ve yer değiştirmiyorsa bir hekime danışmak gerekir. Ağrı kesici kullanırken bilinçli olmamak da migren ağrılarının artmasına neden olur.

Başağrısı tipleri arasında en sık rastlananları hangileri?

Başağrısı en yaygın karşılaşılan şikayet. Migren başağrısı ve gerilim tipi baş ağrısı (sinirsel başağrısı) ise en sık karşılaşılan başağrısı tipleri. Ancak en çok şikayete neden olanı migren. Migren zaman zaman bir-iki günlük başağrısı ataklarıyla seyreder. Sıklıkla başağrıları sırasında ışıktan, sesten rahatsız olur ve mide bulantısı hissederler. Migren hastalarının başağrısı atakları nadiren her gün gelebilir. Migren ağrıları sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup iş güçten alıkoyabilir.

Görülme sıklığı nedir?

Türkiye'de her 5 kadından ve her 10 erkekten birinde migren rahatsızlığı bulunuyor.

Ağrı kesiciler migren ağrısını tetikleyebilir mi?

Migrenliler ağrı kesici ilaçları çok sık, hatta her gün kullanırlarsa, migren atakları daha sık gelmeye başlar. Artık migrenliler her gün migren ağrısı çekerler. Türkiye'de her 100 kişiden 5'inin her gün başı ağrıyor. Bunların yüzde 80'inde başağrısının nedeni fazla ağrı kesici ilaç kullanımı.

Hangi ağrı kesiciler tetikleyici olabilir? Nasıl?

'Ergotamin' grubu ilaçların haftada iki kez bile kullanılması kişinin her gün migren ağrısı çekmesine yol açar. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnun olurlar. Fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir. Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır. Ardından ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Bu durumdaki hastaların hemen doktora başvurmaları beklense de gerçekte hastalar bu durumlarına ilacın neden olduğunu fark etmezler. Çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler.

İlaca bağlı sıklaşan migren ağrısının tedavisi zorlaşır mı?

Migren hastalığının tedavisi günümüzde oldukça başarılı bir noktaya geldi. Bununla birlikte aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşan migren tedavisi ise daha güçtür. Kişi kendiliğinden ilacını azaltma gücüne çoğu kez sahip değil. İlacını almadığında şiddetli krizler kendilerini bekler.

Migren tanısını mutlaka doktor koymalı. Yakınlarınızın söylemesiyle migren hastası olduğunuza inanmayın.

Haftada iki kereden fazla başağrısı için ilaç kullanmayın. Ağrı kesicilerin sorunsuz kullanımı ile kimi ilaç böbreğinizi kimisi de karaciğerinizi tedavisi olanaksız şekilde hastalandırabilir. Her zamankinden farklı başağrısı hissederseniz mutlaka bir nöroloji kliniğine başvurun.

Prof. Dr. Mustafa Ertaş
Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek

Yayın tarihi: 22.10.2004
828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.