Sağlık

Baş ağrısı beyin kanamasının belirtisi olabilir

Baş ağrısı beyin kanamasının belirtisi olabilir

İnsanların önemsemediği ve bir ağrı kesici ilaç alarak geçiştirmeye çalıştığı baş ağrısının çok önemli hastalıkların ön belirtisi olabileceği, doktorların da bu konuda duyarlı olmaları gerektiği bildirildi.

Bursa Sağlık Müdürlüğü`nce hastanelerin acil servislerinde çalışandoktorlara yönelik düzenlenen "Travma" konulu toplantıda, "Baş ağrılı Hastaya Yaklaşım" konusunda bilgi veren Bursa Devlet HastanesiNöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Erim, hekimle hastanın ilk karşılaşma anının çok önemli olduğunu vurguladı. "(Başım ağrıyor) şikayetiyle gelen hastayı bir ağrı kesici verip evine göndermeyin" diyen Erim, bu şekilde davranan doktorların başınaçok ciddi adli olaylar gelebileceğini kaydetti. Erim, basit bir nörolojik muayene ve hastanın şikayeti dinlenerek ağrının nedeninin anlaşılabileceğini belirterek, acil servis doktorlarının, hastaya soracakları sorularda, gazetecilikteki "5 N, 1K" kuralını uygulamaları gerektiğini vurguladı. Türkiye gibi sosyal sınıf farklılıklarının bulunduğu, aile içi eşitsizlik ve şiddetin hakim olduğu ülkelerde özellikle kadınlarda başağrısının çok görüldüğüne değinen Erim, bu hastaların sosyal öykülerini dinlemenin ağrının nedenini ortaya çıkaracağını bildirdi. Erim, bu tür vakalarda genellikle kocanın eşine söz hakkı tanımadığını ya da kadının eşinden korktuğu için konuşamadığını, bu nedenle doktorun kadının konuşabileceği bir ortam yaratmasının faydalıolacağını söyledi. Basit bir rahatsızlık gibi görünen baş ağrısının bir hastalık belirtisi olabileceğine dikkati çeken Erim, bu nedenle ağrının beraberinde ense sertliği, uyuşma, gözlerde kararma, çift görme, işitme kaybı, kulaklarda uğultu, kuvvetsizlik gibi belirtilerin olup olmadığının irdelenmesini istedi. Erim, "Baş ağrısının beyin kanaması, felç gibi çok ciddi sonuçları olabilir" diye konuştu.

DOKTORLARIN ALKOLLÜ KİŞİYE YAKLAŞIMI

Erim, bir 112 Acil Servis doktorunun, alkollü kişileri hastaneye sevk etme konusunda sorunlar yaşadıklarını belirtmesi üzerine, bir alkollünün darp, travma ya da kazaya maruz kalması halinde hastaneye sevk edilebileceğini söyledi. İnsanın değerli olduğunu, ancak sızdığı için hastaneye getirilen alkollülere "canım, cicim yapmanın" doğru olmadığını kaydeden Erim, salonda tartışmalara neden oldu. Bazı doktorlar, "yerde bir sarhoşla karşılaşan polisin, müdahaleye ihtiyaç olsun olmasın durumu hemen 112 Acil Servis`e bildirdiğinden" yakınarak, olay yerine giden ekibin sadece alkolden sızdığı için yerde yatan bu kişiyi ambulansa bindirmemesi durumunda, vatandaşların tepkisiyle karşılaştığını anlattılar.
Yayın tarihi: 27.11.2002
774
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.