Sağlık

Bakırköy'de ücretsiz solunum testi

Bakırköy'de ücretsiz solunum testi

Toraks Derneği`nce, Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Günü dolayısıyla Bakırköy sahilinde kurulan çadırda vatandaşlara hastalık hakkında bilgi verildi, ücretsiz solunum fonksiyonu testi yapıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Toraks Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, KOAH`ın dünyada 4. ölüm nedeni olduğunu belirterek, hastlığa karşı bilinç oluşturmak amacıyla 50`den fazla ülkede hükümetler, sağlık kuruluşları, doktorlar ve hastaların katılımıyla küresel bir bilinçlendirme kampanyası başlatıldığını söyledi. Yıl boyunca sürecek kampanyanın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı`na Karşı Küresel Girişim Grubu tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Kılıçaslan, kurdukları çadırda vatandaşlara bugün akşam saatlerine kadar ücretsiz "solunum fonksiyonu testi" yapılacağını ifade etti.

BİLİNMEYEN SALGIN

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Umut da, KOAH`ın, "solunan zararlı maddeler sonucu solunum yollarının daralmasıyla ortaya çıkan, geri dönüşümsüz ve ilerleyici bir akciğer hastalığı" olduğunu söyledi. Dünyada 600 milyon hasta bulunduğunu ve her yıl 3 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Umut, "KOAH`ın en önemli nedeni sigaradır. Sigara içen, öksürüp balgam çıkaran ve nefesi daralan kişiler KOAH hastası olabilir" dedi. Sigarayı bırakan hastaların şikayetlerinin azalacağını, yaşam kapasitelerinin ve egzersiz kapasitelerinin artacağını ifade eden Prof. Dr. Umut, dünyada kronik hastalıklarda bir azalma gözlenirken, sadece KOAH`da bir artma görüldüğünü, Türkiye`de 3 milyon hasta bulunduğunu ve son 20 yılda KOAH hastası sayısının 5 kat arttığını bildirdi. Prof. Dr. Umut, hastalığın teşhisinin "Spirometre" adlı cihazla yapılacak basit bir nefes testi ile gerçekleştirilebildiğini de sözlerine ekledi.

SANATÇILARDAN DESTEK

Toplantıya katılan Tiyatro Sanatçısı Haldun Dormen de, hastalığın ismini ilk defa duyduğunu belirterek, sigara içilmese de genelde içilen yerlerde bulunduklarını söyledi. Müjdat Gezen de, "evhamlı" bir kişi olduğunu, bu nedenle de hastalığı 10 yıl önce tanıdığını belirterek, "Hiç sigara içmedim. Birnefes sıhhatin önemini yüzyıllar önce Kanuni Sultan Süleyman `Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi` diyerek ne güzel anlatmış" dedi. Konuşmaların ardından, Haldun Dormen, Müjdat Gezen ve vatandaşlar, solunum fonksiyonu testi yaptırdı.
Yayın tarihi: 20.11.2002
2089
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.