Sağlık

Baharla birlikte gelen tehlike: Polen

Baharla birlikte gelen tehlike: Polen

Bahar aylarında bitkilerin ortaya çıkardığı polen miktarındaki artışla birlikte meydana gelen alerjik rahatsızlıkların, büyük oranda işgücü kayıplarına yol açtığı bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Gülmez, polene bağlı olarak ortaya çıkan alerjilerin hapşırık, burun akıntısı, kulaklarda ve damaklarda kaşıntılar gibi rahatsızlıklara neden olduğunu, bunun sonucunda büyük oranda işgücü kayıplarının yaşandığını belirtti.

Bitkilerin havaya yaydığı polen miktarının bahar aylarında arttığına dikkati çeken Gülmez, şu bilgileri verdi: ´´Polen, alerjik yatkınlığı olan insanlarda alerjik rhinit, astım ve halk arasında dabaz olarak bilinen ürtikere neden olmaktadır. Bu nedenle polene karşı alerjik yatkınlığı olan insanların bahar aylarında önlem almaları gerekmektedir. Polenin yol açtığı rahatsızlıklar nedeniyle insanlar bazen yatağa mahkum olabilmekte ve işgücü kayıpları meydana gelmektedir. Dünyada polene karşı alerjik yatkınlığı olanların oranı yüzde 30´dur. Bu oran, polenin yol açtığı işgücü kayıplarının önemini ortaya koymaktadır.

HER BÖLGENİN POLEN YOĞUNLUĞU FARKLI

En fazla miktarda poleni pıtrak, papatya, altınbaşak, yulaf, arpa, mısır ve buğday gibi bitkilerle kavak ve söğüt gibi ağaçların yaydığını kaydeden Gülmez, polen yayan bitkilerin bölgelere göre farklılık gösterdiğini ve buna göre her bölge için ayrı polen haritası oluşturulduğunu, Türkiye´de polene bağlı alerjik rahatsızlıkların daha çok büyükşehirlerde, deniz kenarlarında, endüstri bölgelerinde ve düşük sosyo-ekonomik koşullarda görüldüğünü ifade etti.

POLENE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Havadaki polen oranının bahar aylarında ve özellikle sabah saatlerinde yoğunlaştığını belirten Gülmez, polene karşı alınabilecek önlemleri de şöyle özetledi: ´´Alerjik yatkınlığı olan insanlar, evlerini sabah saatlerinde (polenler yoğun olduğu için) havalandırmamalıdır. Bu kişiler evlerinde bitki bulundurmamalı veya büyük yapraklı ve çiçeksiz bitkileri tercih etmelidirler. Ciddi alerji vakalarında hastalar dışarı çıkarken maske kullanmalıdır. Bunların yanı sıra doktor kontrolünde anti alerjik ilaçlar ve aşılar da polene karşı etkili olabilmektedir.´´ Öte yandan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Uludağ, geçen yıl İl Sağlık Kurulu kararınca yerleşim yerlerinde sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle kesim çağına gelmiş kavak ağaçlarının kesildiğini hatırlatarak, vatandaşlara kavak ve söğüt gibi ağaçları yerleşim yerleri dışına dikmeleri konusunda uyardı.
Yayın tarihi: 09.04.2003
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.