Sağlık

Bahanesi yok yararı çok!

Bahanesi yok yararı çok!

Mutluluk hormonlarınızı harekete geçirip, kaslarınızı canlandırmak, dolaşım sisteminizi koruyup, eklemlerinizi genç tutmak mı istiyorsunuz?...

Ev kadınıysanız sabah işlerinizi bitirince, olmadı akşam bulaşığını makineye koyup mutfağınızı toparladıktan sonra, çalışı- yorsanız sabah duşunuzu almadan, hafta sonunda yemyeşil bir parkta, İstanbul'daysanız Boğaz'ın mavi sularına bakarak yürüyüş yapabilirsiniz.

Mütevazı spor
Öylesine mütevazı ve öylesine masum bir spor ki yürüyüş. Yapmamanız için bahaneniz yok. Yürümeniz için ise tam onlarca geçerli nedeniniz var. Tıp biliminin atası Hipokrat, M.Ö. 5. yüzyılda "Eğer tüm vücut bölümleri ılımlı düzeyde kullanılır ve egzersiz yaptırılırsa sağlıklı olur, iyi gelişir ve geç yaşlanır, eğer kullanılmaz ve kendi haline bırakılırsa hastalı klara yatkın olur, sağlıksız gelişir ve hızlı yaşlanır" demiş ve hareket etmenin ne denli yararlı olduğunu vurgulamıştı.

Egzersiz şart
Hipokrat'tan bu yana her çağın hekimleri egzersizi önerdi. 1960'lardan itibaren ise, egzersiz, hastalıklardan koruyan ve var olan hastalıkları tedavi etmekte yardımcı bir ilaç olarak reçete edilmeye başlandı.

Yürümenin de bir usulü var
Yapılması kolay, yararı çok olan yürüyüşe başlamaya karar verdiğinizden eminiz. O zaman gelin bu spora başlarken neler yapmak, neler giymek ve nasıl yürümek gerektiği konusunda bilgilerimizi tazeleyelim.

Öncelikle yürüyüşün ağır bir yemek öğünü ardından yapılmaması gerektiğini bilmekte yarar var. Bir de diyabet, hipertansiyon ve diğer sistemik hastalıkları olanların doktorlarını ziyaret etmesi önerilenler arasında. Başka neler mi yapmalı? İşte bilinmesi gerekenler:

■ Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.

■ 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.

■ Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.

Yayın tarihi: 19.05.2007
4025
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.