Sağlık

Bağışıklık Hücreleri Kanseri Yeniyor

Bağışıklık Hücreleri Kanseri Yeniyor

Umut vadeden yeni bir kanser tedavisi, adeta eski bir hurdaya yeniden can veren motor gibi, hastalığın mahvettiği bağışıklık sistemini canlandırarak kanserle savaş makinesine dönüştürebilir.

Bu tedavi yönteminde özel olarak eğitilmiş bağışıklık hücreleri kanserli hastalardaki tümörleri boğmak üzere harekete geçiriliyor.
ABD'li araştırmacılar diğer terapilere yanıt vermeyen hastaları iyileştirmek için hücreleri kullandıklarında elde ettikleri sonuçların 'umut verici' olduğunu dile getirdiler. Daha fazla araştırma sayesinde tekniğin farklı kanser türlerinin ve AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğini umuyorlar.

Bilimciler , ölümcül bir deri kanseri türü olan metastatik melanomaya yakalanmış olan 13 hastayı tedavi ettiler.
Hastalara laboratuvarda oluşturulan bağışıklık hücreleri adoptif transfer (evlatlık nakli) adı verilen bir işlemle nakledildi. Tedavide vücuttaki yabancı hücreleri tespit eden ve onlara karşı savaşan bağışıklık hücreleri olan T hücreleri kullanıldı. Vücutta çoğalan bu T hücrelerinin tümörlü hücrelere saldırarak hastanın bağışıklığı sistemini ele geçirmesiyle sistem kansere karşı aylarca savaş verebilecek yetiye kavuştu.

Ancak hastaların eski bağışıklık sistemi yeniden ortaya çıkınca enfeksiyonlarla savaşma yetileri de eski halinde döndü.

Bununla birlikte , tümörlerin altı hastada %50 oranında küçüldüğü görülürken varolan tümörlerde büyümeye ya da yeni tümör oluşumuna rastlanmadı. Hastaların dördünde kanserin büyümesinin ortadan kalktığı kaydedildi. İngiltere'deki Kanser Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Lesley Walker araştırmanın gerçekten büyük öneme sahip olduğunu, ancak vücuttaki etkilerine ilişkin çok daha geniş bilgi edinilmesi gerektiğini dile getirdi.
Yayın tarihi: 20.09.2002
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.