Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Bağırsaklarda yeni antibiyotik bulundu

Bağırsaklarda yeni antibiyotik bulundu

Bilim adamları insan bağırsağında doğal bir antibiyotik keşfetti. Bağırsaktaki hücrelerde üretilen ve Ang4 olarak adlandırılan antibakteriyel proteinin, bağırsağın iç yüzeyini koruduğu belirtildi.

Araştırmayı kaleme alan Washington Üniversitesi Tıp Okulu`ndan Lora Hooper, Ang4`ün çok çeşitli bakterileri öldürdüğünü belirterek, "Ang4`ün bakterilerin bağırsak yüzeyine çok yaklaşarak tahribata yol açmasını engelleyen sistemin bir parçası olduğunu" belirtti.

Hooper ve meslektaşları, Ang4`ün aynı zamanda, ciddi gıda zehirlenmelerinde görülen "listeria monocytogenes" adlı bakteri türünü öldüren güçlü bir protein olduğunu söylediler. İlginç bir şekilde, doğal olarak bağırsakta yaşayan bakterilerin Ang4`ün faaliyetini kontrol ettiği belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Jeffrey Gordon, insan bedeniyle simbiyotik bir ilişki içinde bağırsakta yaşayan birçok bakteri bulunduğunu, bu bakteriler olmaksızın insan vücudunun bazı gıdaları hazmedemediğini söyledi.

Ancak Hooper, bu "dost" bakterilerin bile bağırsak yüzeyinde çokyayılırlarsa bağırsağı tahrip edebileceklerini, bu durumda vücudun iltihap oluşturarak tepki göstereceğini ve tüm bakterileri öldüreceğini belirtti.

Hooper, bağırsaktaki belli hücrelere Ang4`ü üretmesi için işaret vererek, bakterilerin kendi sayılarını kontrol altında tuttukları ve böylece bağırsak yüzeyi çevresinde bir nevi "koruyucu elektrikli tel örgü" oluşturduklarını bildirdi.

Gordon, Ang4`ün ve diğer doğal antibiyotiklerin nasıl çalıştıklarını saptamanın, daha etkili ilaçlar üretilmesini sağlayacağını söyledi.
Yayın tarihi: 28.01.2003
699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.