Sağlık

Bacaklardaki şişlikler ihmale gelmez

Bacaklardaki şişlikler ihmale gelmez

Amerika'da her yıl 5 milyon kişinin kronik toplardamar yetersizliğinden (CVI) şikayet ettiğini belirten Mayo Clinic uzmanları, ihmal edildiği takdirde önceleri hafif olan hastalık belirtilerinin zamanla kötüleşerek büyük problemlere yol açabileceğini söylediler.

Uzun süre ayakta durduktan sonra, saatler süren araba veya uçak yolculuğunun ardından ya da sıcak havalarda bacak ve ayakların şişmesinin normal olduğunu söyleyen uzmanlar;

'Ancak şişlikler daha sık gerçekleşiyorsa, beraberinde ağrı, ağırlık hissi gibi şikayetler varsa ve ayaklar yukarı kaldırılıp birkaç saat dinlendirildiğinde tüm belirtiler hiçbir şey olmamışcasına geçiyorsa, bacak damarları fonksiyonlarını yeterince yerine getiremiyor demektir.

Kan, damarlar yolu ile vücudun en uzak köşelerine kadar taşınır. Vücudun üst bölümünde bu daha kolaydır, çünkü damarlar küçük, tek yönlü kapakçıklarla kanın yerçekimi doğrultusunda akmasına izin verir.

Bacaklardaysa bu işlem daha farklı gerçekleşir, kan yüzeydeki damarlardan daha derindeki damarlara, sonra da kalbe ulaşır. Bazen kapakçıklarda çatlamalar oluşur veya damar duvarları zayıflar ve kan dolaşımında aksaklıklar meydana gelir.

Kronik toplardamar yetersizliği (CVI) adı verilen bu durumda, kan direkt olarak kalbe döneceğine, yüzeydeki damarlara doğru zorlanır. Damarlar içinde duvarlarını zayıflatan bir basınç oluşur, bacak damarları gerilir ve bacaklar şişer' dedi.

Kronik Toplardamar Tıkanıklığı Belirtileri

· Bacak şişlik, ağırlık hissi ve ağrı,
· Deri incelmesi ve kuru pürüzlü bir cilt (özellikle bacağın alt yarısında),
· Deri iltihaplanması, koyulaşması veya kırmızılaşması (özellikle ayak bileği çevresinde),
· Selülit.

Kronik Toplardamar Tıkanıklığının Olası Sebepleri

· Yaşlılık - Yaşlanmaya bağlı olarak damarlar zamanla elastikiyetlerini yitirir ve damarları destekleyen kaslar zayıflar.
· Damar ile ilgili kalıtımsal rahatsızlıklar
· Damarlardaki kan pıhtıları -

Eğer bacak damarında kan pıhtısı oluşmuşsa kronik toplardamar tıkanıklığı oluşması muhtemeldir. Çünkü kan pıhtıları damarlardaki ince kapakçıklara zarar vererek damarların kanı kalbe direkt olarak göndermesine engel olabilir. Bu durumda da damarlar gerilir ve şişer.

Kronik Toplardamar Tıkanıklığı İçin Neler Yapabilirsiniz?

* Sıkı elastik destek çorapları ya da sıkı olmayan elastik bandajlar giyerek kompres uygulayın,
* Bacaklarınızı ya da kasığınızı saran giysiler kan dolaşımını kısıtlayacağı için sıkı kıyafetler giymekten kaçının,
* Alçak topuklu ayakkabılar tercih edin,
* Ayaklarınız ve bacaklarınızdaki deri çatlamalarını önlemek için yumuşatıcı merhemler ve nemlendirici kremler kullanın,

* Bacaklarınızı 30 dakika süreyle günde üç dört kez kalp seviyesinden yukarı kaldırın,
* Uzun süreli oturmak veya ayakta durmaktan kaçının,
* Düzenli egzersiz yapın.

Bazı durumlarda bacaklardaki şişliklerin acil müdahale gerektiren tıbbi hastalıklara işaret edebileceğine değinen Mayo Clinic doktorları bu rahatsızlıkları ise şöyle sıraladılar:

* Kalp yetmezliği- Kalbin pompalama gücü zayıfladığında damarlardan kalbe dönen kan, tekrar geri gönderilir. Basınçtan dolayı dokularda birikir ve özellikle bacaklarda şişlikler oluşur.

* Troid rahatsızlıkları- Troid bezlerinin normal çalışmaması halinde özellikle baldırlar çevresinde şişmeler meydana gelebilir.
* Şeker- Kan şekerindeki değişikliklere bağlı olarak bacaklarda şişlikler oluşabilir.

* Lenfadema- Lenf taşıyan damarlarda tıkanıklık olduğunda, düzgün bir şekilde süzülemeyen lenfler dokularda birikir. Lenfadema'ya bağlı olarak oluşan bacak şişliklerinin görüntüsü, kronik toplardamar tıkanıklığı ile oluşan şişliklerden farklıdır.

* Damarlardaki kan pıhtıları - Derin toplardamar trombozu olarak da adlandırılan bu durumda kan pıhtıları bacakların şişmesine, lokal kızarıklıklara ve bacakta sıcaklık hissine neden olur. Pıhtılar, ciğere kadar giderek yaşamı tehdit edebileceği için oldukça tehlikelidir.
Yayın tarihi: 14.09.2001
33433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.