Sağlık

Bacaklardaki karıncalanma varis işareti olabilir

Bacaklardaki karıncalanma varis işareti olabilir

Uzmanlar, bacaklardaki şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları ve karıncalanmaların varisten kaynaklanabileceğini belirtirken, varise karşı fazla ayakta durmamaya özen gösterilmesi, şişmanlık ve kabızlıktan kaçınılması önerisinde bulunuyor.

Doktor Şebnem Yıldırımoğlu, varisi "vücudun herhangi bir yerinde toplardamarların genişlemesi" olarak tanımlarken, varislerin deri üzerinde mor renkli, düzensiz kabartılar olarak görüldüğünü söyledi.

Yıldırımoğlu, "Bacaklardaki kan, toplardamarlar içindeki kapakçıkların yardımıyla kalbe doğru itilir. Kapakçıkların çalışması bozulduğunda, kan yukarıya taşınamaz, damar içinde birikerek varis görüntüsü oluşturur" diye konuştu.

Bacaklardaki şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları ve karıncalanmaların varisten kaynaklanabileceğini belirten Şebnem Yıldırımoğlu, varislerin çok ayakta duran kişilerde, kilolu olanlarda ve gebelerde sık görüldüğünü kaydetti. Yıldırımoğlu, varisin yaşlılarda gençlere göre daha sık görüldüğünü belirtti.

VARİSE KARŞI NE YAPMALI?

Doktor Şebnem Yıldırımoğlu, varis oluşumuna karşı
yapılabilecekler hakkında şu önerilerde bulundu:

".Uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın,

.Uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturmayın,

.Yüksek topuklu dar ayakkabı giymeyin,

.Düzenli ayak ve bacak jimnastiği yapın,

.Fırsat buldukça bacaklarınızı yukarı kaldırın,
yatarken mümkünse bacaklarınızın altına yastık koyun,

.Doktor önerisine göre ilaç veya varis çorabı kullanın,

.Şişmanlıktan kaçının
Yayın tarihi: 13.05.2002
3085
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.