Sağlık

B vitamini kronik ağrıları gidermede bire bir!

B vitamini kronik ağrıları gidermede bire bir!

B1, B6 ve B12 vitaminlerinin ağrılar üzerinde anestezi etkisi yarattığı belirlendi. Yapılan deneyler B1, B6 ve B12 vitamin kombinasyonunun ağrıları ortadan kaldırdığını gösteriyor.

ABD´nin San Diego kentinde yapılan 'Experimental Biology 2003' konferansında açıklanan raporda, B vitaminlerinin bel ağrısı, trigeminus nevralji (ani baş ağrısı), yüz felci ve optik sinir iltihabıyla ilgili kronik ağrıları giderebildiği belirtildi.

Bir kazanın ardından insanların hissettiği ağrıların benzerini farelerde geliştiren uzmanlar, denek hayvanlarına enjekte ettikleri B1, B6 ve B12 vitamin kombinasyonunun ağrıları ortadan kaldırabildiğini gözlemledi.

Kombinasyonun, merkezi sinir sistemine bağlı kronik ağrılar üzerinde de etkili olduğu saptandı. Ameliyattan sonraki 10 hafta boyunca, haftada bir kez B vitamini enjekte edilen denek hayvanlarının bazılarında, kronik ağrılara karşı sağlanan etki uzun sürebildi.

Uzmanlar omurilikle ilgili ağrılarda da B1, B6 ve B12 vitamin kombinasyonunun, ağrıları kliniksel anlamda giderebildiğini ifade ediyor. Dr. Xue-Jun Song ve Dr. Zheng-Bei Wang´ın konuyla ilgili araştırması, Parker Araştırma Merkezi´nde (Dallas-Texas) gerçekleştirildi.

B vitamini nelerde bulunur

B1 vitamini, bira mayası, buğday ve ette yüksek miktarlarda mevcuttur. B6 vitamini, bira mayası, karaciğer, pirinç, kepek, buğday, yeşil sebzeler, yumurta sarısı, süt ve yumurtada önemli miktarlarda mevcuttur.

B 12 vitamini ise sadece hayvansal besinlerde, en çok karaciğer, kalp, böbrekte, daha az olarak da et, yumurta, peynir ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunur.
Yayın tarihi: 14.04.2003
987
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.