Sağlık

Astım ilacı katarakt riskini artırıyor

Astım ilacı katarakt riskini artırıyor

İngiliz bilim adamları, astım tedavisinde kullanılan inhale steroidlerin, kullanım süresi ve dozuna bağlı olarak katarakt riskini artırdığını belirlediler.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda görevli bilim adamları, yaklaşık 31 bin kişinin verilerini incelediler. Sonuçları British Journal of Ophthalmology dergisinde yayımlanan araştırma sırasında, inhale edilen steroidlerin dozunun belirleyici olduğu saptandı.

Bilim adamları, günlük en düşük doz olan 400 mikrograma kadar inhale steroidlerin katarakt riskini artırmadığını, ancak günlük 1600 mikrogram ve fazlasının riski yüzde 70 oranında artırdığını belirttiler. Kullanım süresinin de katarakt riskiyle doğru orantılı olduğu açıklandı.

Araştırma başkanı Liam Smeeth, BBC'ye verdiği demeçte, astım ve kronik bronşit tedavilerinde çoğunlukla steroidlerin kullanıldığını ifade ederek, tedavinin yararları ve riskleri göz önünde tutularak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 21.09.2003
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.