Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Aspirini başka ağrı kesiciyle almayın

Aspirini başka ağrı kesiciyle almayın

Aspirinin başka ağrı kesici ilaçlarla kullanılması, kanın pıhtılaşma özelliğini ortadan kaldırabiliyor

Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Tobias Kurth'un, 22 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, aspirin ve öteki ağrı kesicilerin birlikte kullanılması, sağlığı tehlikeye atıyor. Aspirinin kalp krizini önleyici etkisini yok ederken, kanın pıhtılaşma özelliğini de kalıcı olarak ortadan kaldırma riski taşıyor.

DR. Kurth, romatizma gibi ağrılı hastalıklara karşı kullanılan "İbuprofen", "Naproxen" ve benzeri ilaçların vücutta aspirinle rekabet ettiğini belirterek şöyle dedi: "Bu tür ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını sağlayan COX - 1 adlı enzimi bloke eder. Bu da sindirim organlarında iç kanamalara yol açabilir."

Amerikalı doktor, ağrı kesici ilaçların aspirinden önce alınması halinde pıhtılaşmanın geçici olarak bloke edildiğini, tam tersi durumunda, yani aspirinin ağrı kesicilerden birkaç saat önce alınması halinde ise pıhtılaşma özelliğinin geri dönülmez şekilde ortadan kalkabileceğine işaret etti.
760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.