Sağlık

Aşırı sıcak ve nem öldürücü olabilir

Aşırı sıcak ve nem öldürücü olabilir

Aşırı sıcak ve nem, özellikle risk grubunda olan yaşlılar, çocuklar, kalp ve solunum hastalarında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Amerikan Hastanesi kalp-damar ve iç hastalıkları uzmanı Dr. Sinan Özbayrakçı, güneş ışınlarının direk olarak baş veya diğer vücut bölgelerine uzun süre gelmesinin ani tansiyon yüksekliği, beyin kanaması, felç, böbrek yetmezliği, enfarktüs gibi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Sıcaklara bağlı olarak ortaya çıkan sıvı-elektrolit kayıplarının kalp, tansiyon ve böbrek hastalarını çok zorlayabileceğini belirten Dr. Bayrakçı, ''Artan nem oranının sıcak havaya eşlik etmesi, akciğer solunum sorunu olan hastalar ile büyük bir ameliyattan sonra rehabilitasyon dönemindekileri ciddi sıkıntıya sokabilir. Hastaların yanısıra sağlıklı kişilerin, özellikle bebek ve çocukların da güneş ışınlarından ve sıcak havalardan olumsuz etkileyebileceği de unutulmamalı'' dedi. Dr. Bayrakçı, güneş ışınlarının cildin su ve esneklik kaybetmesinden, yanıklara ve cilt kanserlerine kadar bir çok soruna daha yol açabileceğini söyledi.

Bol bol su için

Risk grubundakiler, 11.00-15.00 saatlerinde dışarı çıkmamalılar.

Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız, şapka ile güneşten korunun.

Açık alanlarda, korumasız şartlarda uzun süre kalmayın ve çalışmayın.

Güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için koruyucu kremler kullanın.

Bol, ince ve rahat, açık renkli, keten veya pamuklu giyecekleri tercih edin.

Sulu ve hafif gıdalar alın. Yağlı gıdalardan uzak durun. Bol sebze meyve tüketin. Alkolden kaçının.

Havasız, sıcak, kapalı yerlerde uzun süre kalmayın. Sık sık ılık su ile duş alın.
Yayın tarihi: 16.07.2002
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.