Sağlık

Aşırı kilolulara umut ışığı

Aşırı kilolulara umut ışığı

Aşırı kilolu insanlar için umut ışığı oluşturabilecek yeni bir araştırma yapıldı. Solucanların yağ yakmasınıve depolamasını kontrol eden 400`den fazla gen olduğu tespit edildi.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Amerikan ve İngiliz bilim adamları, solucanlarda bulunan bu genlerin çoğunun insanlarda daolduğunu belirterek, genlerin insanlarda da yağların yakılması ve depolanmasında rol oynadığını tahmin ettiklerini söylüyorlar.

Boston`daki Harvard Tıp Okulu`nda görevli bilim adamı Gary Ruvkun ve ekibi, 19 bin 757 geni olan solucanın, yağ metabolizması ile ilgili olduğu tahmin edilen 16 binden fazla genini sırayla devre dışı bıraktılar. Bu yöntemle genlerin görevlerini tek tek belirleyen bilim adamları, 305 genin devre dışı bırakılması durumunda solucanların zayıfladığını, 112 genin devre dışı bırakılmasında ise solucanların şişmanladığını gözlemlediler.

Yapılan araştırmayla solucan (caenorhabditis elegans) gibi basit organizmaya sahip bir canlının bile yağ metabolizmasının çok karmaşık olduğunun öğrenildiğini ifade eden bilim adamları, tespit edilen genler sayesinde, aşırı kilolu insanlar için ilaç geliştirilmesinde ilerleme sağlanabileceğini kaydediyor.
Yayın tarihi: 16.01.2003
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.