Sağlık

Artrit ağrıları günlük bir döngü izliyor

Artrit ağrıları günlük bir döngü izliyor

Artrit ağrılarınızın adeta bir saat gibi düzenli bir biçimde yokladığını hissediyorsanız hakkınız var, çünkü çok sayıda insan günün sonuna doğru vücutlarında daha az tutukluk ve ağrı hissediyor.

Aslında, yeni bir araştırmaya göre, artritten muzdarip olanlar günlük etkinliklerini, hatta aldıkları ilaçları bu düzene göre ayarlayabilirler.

Bundan önceki araştırmalarda vücudun uykuyu ve öbür bedensel işlevleri düzenleyen biyolojik ritmiyle, dünyanın yirmi dört saat dönüşüyle ilgili fizyolojik ritmleriyle uyumlu bir biçimde nükseden ağrı şekilleri betimlenmişti.

Annals of the Rheumatic Diseases dergisinin aralık sayısında yayınlanan araştırmada, araştırmacılar incelenen hastaların ağrılarının genel olarak, akşama doğru, saat 4'ü birkaç dakika geçe, en şağı düzeye indiğini buldular.
Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar atrit hastalarına gün içindeki etkinliklerini ağrılarına göre düzenlemelerini tavsiye ediyorlar.
Yayın tarihi: 11.12.2002
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.