Sağlık

Antibiyotiği ne zaman kullanmalı?

Antibiyotiği ne zaman kullanmalı?

Uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının neden olabileceği riskleri ile ilgili toplumsal farkındalığın arttırılması gerek.

Güncellenme tarihi:
Bakterilerde direnç oluşturuyor Antibiyotikleri, kullanılma nedeni olmayan hastalıklar için veya yanlış kullanmak bakterilerde bu ilaçlara karşı direnç olşturmasına neden olduğu belirtildi. Uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının neden olabileceği riskleri ile ilgili toplumsal farkındalığın arttırılmasına ve antibiyotiklerin sorumlu bir şekilde kullanımının nasıl olması gerektiğine dikkat çekmeyi amaçlayan Avrupa Antibiyotik Duyarlılık Günü ilk kez düzenlendi. Bundan böyle her yıl Avrupa Antibiyotik Duyarlılık Günü 18 Kasım'da Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (European Center for Diseases Prevention and Control) önderliğinde tekrar hatırlanacak. Önemli bir sorun! Ülkemizde de antibiyotik kullanımına ve bu farkındalık gününe dikkat çekmek için Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) 2. Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal'ın katıldığı toplantıda ülkemizde de, uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının önemli bir sorun olduğuna ve toplumun bu konudaki farkındalığının arttırılması gerektiğine dikkat çekildi. Doğal şifa...
Yayın tarihi: 05.12.2008
2371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.