Sağlık

Alzheimer kolesterol gibi takibe alınacak

Alzheimer kolesterol gibi takibe alınacak

2050 yılında sadece ABD'de 14 milyon kişi Alzheimer hastası olacak. Yaşlıların nüfusa oranı giderek artarken uzmanlar, hastalığı erken safhada teşhis edecek teknoloji ve tedavi edecek ilaçlar üzerinde çalışıyor.

Alzheimer, aşama aşama ilerleyen ve zamanla kişinin iş ve sosyal hayatının zorunluluklarını yerine getiremeyecek kadar unutkanlığa, bunama ve davranış bozukluğuna neden olan bir beyin hastalığı. Kesin nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar ''amyloid beta'' adı verilen bir proteinle ilgili olduğunu sanıyorlar. ''A-beta'' diye anılan bu protein, aslında nöronların dış zarında bulunan ''APP'' diye anılan proteinin işlevi sırasında açığa çıkan artık bir protein.

Bazı insanlar bu artık proteinlerden daha çok üretiyor ve sonuç olarak beyinlerinde söz konusu organın fonksiyonlarını yavaşlatan plakalar oluşmaya başlıyor. Alzheimer'ı teşhis etmek şimdiye kadar bir hayli zordu. Doktorlar birtakım olasılıkları eleyip, fiziksel, psikolojik ve nörolojik testler yaparak teşhis etmeye çalışıyordu. Kesin teşhis ise otopsi yapıldıktan sonra konabiliyordu.

Alzheimer'in teşhisine yönelik gelişmeler 1990'lı yıllarda başladı. Uzmanlar ''PET'' (positron-emisyonu tomografisi) diye anılan görüntüleme tekniğiyle beyindeki nöronların aktivitesini takibe aldılar. PET ile potansiyel Alzheimer hastalarında beyinin orta bölümünün donuklaşmaya başladığı belirlendi. Bu cansızlaşma, aslında Alzheimer'in habercisiydi. Geçen sonbaharda yayınlanan bir araştırmaya göre UCLA bilim adamları, küçük hafıza problemleri bulunan 284 kişinin beyinlerini görüntülediler ve kimlerin 3.5 yıl içinde demans problemi yaşayacağını yüzde 95 kesinlikle belirlediler. Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Dennis Selkoe, 10 yıl sonra doktorların, kolesterol gibi insan beynini takibe alıp, belki de ilaçlarla hastalığı önlemelerinin mümkün olabileceğini söylüyor.
Yayın tarihi: 18.06.2002
630
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.