Sağlık

Alzheimer hastalığının nedeni bakteri mi?

Alzheimer hastalığının nedeni bakteri mi?

Halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığının nedenlerinden birinin bakteriyel enfeksiyon olabileceği belirtildi.

Neurobiology of Aging dergisinde yayımlanan habere göre, Philadelphia'daki Osteopatik Tıp Koleji'nde görevli bilim adamları, Alzheimer hastalarının beyinlerinden aldıkları bakterileri farelere aktardılar ve farelerin beyinlerinde, insanlarda demansa neden olan protein plaklarının oluştuğunu gözlemlediler.

Araştırma başkanı C. Scott Little ve ekibi, daha önce de kalıtsal olmayan Alzheimer hastalığından ölen 10 kişinin 9'unun beyninde Chlamydia pneumoniae bakterisi tespit etmişlerdi.

Bakterileri, ölen hastaların beyinlerinden ayıran bilim adamları, bakterileri burun spreyi yardımıyla 3 aylık farelere bulaştırdılar.

Bilim adamları, özel bir işlemden geçirdikleri bakterilerin parlamasını ve farelerin beyninde görünmesini sağladılar.

Bakterilerin beyinde bağışıklık sistemi hücreleri tarafından rahatsız edilmediğini belirten bilim adamları, bakterilerin 3 ay sonra bile farelerin beyninde bulunduğunu saptadılar. Bakterilerin bulunduğu yerlerde beta-amyloid denilen protein birikimleri gözlemleyen bilim adamları, protein plaklarının büyüklüğünün ve sıklığının, bakteri sayısıyla doğru orantılı olduğunu tespit ettiler.

Bilim adamları, bir sonraki aşamada hem farelere, hem de Alzheimer hastalarına, Chlamydia enfeksiyonlarına karşı kullanılan antibiyotikler vereceklerini söylediler.
Yayın tarihi: 14.03.2004
828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.