Sağlık

Alternatif tıp mucizesine dikkat

Alternatif tıp mucizesine dikkat

Dr.İnci Erkin, "Alternatif terapileri çaresiz insanlara mucize gibi gösteren kişilere karşı halkın dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından düzenlenen toplantıda "Yeniçağ Hekimliği" konulu bir konferans veren Dr. Erkin, klasik tıp ve alternatif tıbbı, beraberce emin ellerde kullanmanın en doğru davranış olduğunu belirtiyor.

Dr. Erkin, "Bitkisel rus ruleti oynamayınız. Bitkisel sağlık ürünleri ancak bilgiyle beraber kullanıldıkları zaman güvenli olur, istenilen sonucu verir" diye konuşuyor. Yeniçağ hekimliğinde en çok kullanılan tamamlayıcı tedavi yöntemleri arasında "fitoterapi, aromaterapi, akupunktur, NLP, yoga, enerji terapileri, feng shui"nin başta geldiği açıklayan Dr. Erkin, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Önemli olan destek terapilerin belli bir disiplin ve protokolle uygulanmasıdır. ABD ve Avrupa`da birçok tıp merkezi klasik ve tamamlayıcı yöntemleri bir arada kullanmaktadır. Terapilere bilimin ışığı altında ama önyargılı olmadan yaklaşılmalı, hastalar bu yöntemlerden yararlandırılmalıdır."

Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) sağlığı, fiziksel, mental ve sosyal bir iyilik hali olarak tanımladığına işaret eden Dr. Erkin, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Farkındalığımız ve bilincimizle bedenimizdeki her organla, her dokuyla bağlantı kurabiliriz. Yaşam enerjimizi pozitif yönde kullanmayı öğrenmeli, stresle baş etme yollarını hayata geçirmeliyiz. Stres, endişe ve depresyon performansımızı düşürmeye başladığında mutlaka profesyonel yardım alma yoluna gidilmelidir. Bedeninizin sesine kulak verin. Mutlaka bazı sinyaller vermektedir. Midede gerginlik, adale ağrıları, yorgunluk, huzursuzluk, unutkanlık, iştah kaybı veya artışı, uyumakta güçlük, gelecek endişesi, depresyonun başlıca belirtileridir."
Yayın tarihi: 30.01.2003
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.