Sağlık

Allerjiye karşı tedbirler

Allerjiye karşı tedbirler

Alman doktor Joachim Kühr, çocukların alerji olma riskinin önlemler alınarak azaltılabileceğini söyledi.

Freiburg Üniversitesi Çocuk Hastanesi`nde görevli Doç. Dr. Joachim Kühr, son yıllarda alerjik hastalıkların önemli ölçüde arttığını hatırlatarak, alerji başgöstermeden alınan önlemlerin çok önemli olduğunu belirtti.

-ÇOCUĞUN YANINDA SİGARA İÇİLMEYECEK

Evlerinde sigara içilen çocukların astım olma riskinin önemli ölçüde artığını söyleyen Kühr, sigaranın alerji riskini artırdığı araştırmalarla kanıtlanmasına rağmen, ebeveynlerin çoğunun sigara içmekten vazgeçmediklerini kaydetti.

Kühr, doktorların, anne ve babayı bu yönde ikna etmesinin önemine dikkat çekti.

-EN AZ 4 AY EMZİRİLECEK

Annelerin bebeklerine en az 4 ay sadece anne sütü vermelerinin bebeğin ileride astım olma riskini azalttığını kaydeden Kühr, ailede alerjisi olan kişiler varsa, 6 ay ek gıda vermeden emzirmeyi önerdi.

İngiltere`de yapılan bir araştırmada, 4 aydan daha az emzirilen çocuklar ile 4-6 ay emzirilen çocuklar karşılaştırıldığında, ilk gruptan astım olanların sayısının daha yüksek olduğu ve bu hastalığa daha erken yakalandıkları tespit edilmişti.

Yumurta ve fıstığın, alerji olma riski yüksek olan çocuklara 3 yaşından itibaren verilmesinin önerildiğini söyleyen Kühr, nörodermatit, egzama ve atopik dermatit gibi hastalıklar görülen bebeklerin annelerinin eğer emziriyorlarsa yumurta, fıstık ve balık yememeleri, emzirmiyorlarsa da süt proteini hidrolize edilmiş hipoallerjen (HA) mamalar kullanmaları gerektiğini vurguladı.

-EVCİL HAYVAN RİSKLİ DEĞİL

Çocuğun, erken yaşlarda evcil hayvanla teması halinde alerji riskinin artmadığını belirten Kühr, İsveç`te yapılan bir araştırmaya değindi. Bu araştırmaya göre, erken yaşlarda hayvanlarla içli dışlı olan çocukların alerjik sinüzit ve astıma yakalanma oranı daha düşük.

-AKARLARA KARŞI YASTIK VE YORGAN YIKANACAK

Ev tozunda bulunan ``akar`` adı verilen 0.1-0.5 mm çapındaki küçük hayvancıkların da alerjiye neden olabileceğini belirten Kühr, bu akarların çoğalma yerlerinin özellikle yatak ve yorganlar olduğunu söyledi.

Akarlara karşı alerjisi olan kişilerin, yatak ve yorganlarını sık sık 55 derecede yıkamaları gerektiğini kaydeden Kühr, akarların yüzeyeçıkmasını engelleyen özel yatak koruyucularının da etkili olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 09.04.2002
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.