Sağlık

Alerjinin mevsimi geldi!

Alerjinin mevsimi geldi!

Doğanın yeniden hayat bulduğu bahar mevsiminde, en sık görülen alerji türü, polen alerjisini, aşı tedavisi ve birkaç pratik öneri ile alt edebilmek mümkün. Alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak polen alerjisinin basit bir hapşırmadan ibaret olmadığına, hayat kalitesine olumsuz etki ettiğine, ancak çözüm yolları olduğuna değiniyor.

Güncellenme tarihi:

Genellikle ilkbahar aylarında görülen, çayır çimenindeki otların ve çeşitli ağaçların polenlerinin yol açtığı “Mevsimsel alerjik nezle” diğer bir adıyla “Saman Nezlesinin” mevsimi geldi. Mart-Mayıs döneminde yoğun olarak havaya salınan polenler, alerjik bireylerde hapşırık, burun kaşıntısı ve akıntısı, gözlerde akıntı ve kızarıklığa sebep oluyor. Bu durumun çocuk ve yetişkinlerde hayat kalitesine olumsuz etki ettiğini belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, polen alerjisinin basit bir hapşırmadan ibaret olmadığının altını çiziyor.


Polen alerjisinin günlük hayatı etkileyerek büyük boyutta sorun yaratabildiğini söyleyen Tabak, öğrencilerde bu durumun derslere yoğunlaşmayı engellediğini, başarılarının düşmesine sebep olduğunu iletiyor.Tabak, polen alerjisinin yetişkinlerde ise iş gücüne direkt olarak etki ettiğini vurguluyor.

Atlatmanın Yolu Aşıdan Geçiyor

Mevsimsel alerjik nezleden kurtulmanın en etkili ve kesin çözüm yolunun aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, iğne aşı ya da dilaltı damla aşısının uygulanması gerektiğini belirtiyor.

İğne aşıların polen alerjisine karşı kullanılan en eski yöntem olduğunu belirten Tabak, bu yöntemin alerjik yan etkileri olabileceğini, bu yüzden doktor kontrolünde uygulanması gerektiğini belirtiyor. İğne aşıların yan etkilerinden korunmak için dilaltı damla aşıların geliştirildiğini belirten Tabak, bu aşının evde uygulamaya elverişli olduğunu dile getiriyor.


Yayın tarihi: 24.04.2013
3070
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.