Sağlık

Akraba evliliği kalp hastalıklarında önemli etken

Akraba evliliği kalp hastalıklarında önemli etken

Akraba evliliklerinin olumsuz sonuçlarına ve bu konuda yapılan eğitim çalışmalarına rağmen özellikle kırsal kesimde oldukça yaygın olarak devam etmesi, sağlıklı çocuklar dünyaya getirilmesinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şah Topçuoğlu, çocuklarda, özellikle de anne ve babası akraba olanlarda doğumsal kalp rahatsızlıklarına sık rastlandığını söyledi.

Doğumsal kalp hastalıklarının çok sayıda çeşidinin bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Topçuoğlu, halk arasında "kalp deliği" olarak bilinen tıp dilinde ise "Atrial Septal Defekt" ya da "ventrikuler septal defekt" denilen bu hastalıkların iyi bir bakımla tedavisinin mümkün olduğunu bildirdi.

"Renk morarması"na da yol açabilen Ventrikuler Septal Defekt durumunda, çocuğun genellikle 3-4 yaşına gelmesinin beklendiğini, ilerleyen yaşlarda ise delik kapanmıyorsa ameliyatın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topçuoğlu, şöyle konuştu: "Atrial Septal Defekt durumunda ise kalpteki delik kendiliğinden kapanmaz. Hasta sürekli kendini yorgun hisseder, yemek yerken tıkanır, gelişme geriliği olur. Hasta, sık sık akciğer enfeksiyonuna maruz kalır. İleri devrelerde de (piyanoz) dediğimiz morarmalar görülür. Bu durumdaki hastaların doktor kontrolünde tutulması gerekir."

Doç. Dr. Topçuoğlu, doğumsal olan bu tür kalp rahatsızlıklarının iyi bir bakımla tedavisinin mümkün olabildiğini, bu durumdaki hastaların tedavi bitiminde hiç hasta olmayanlar gibi yaşamlarını sürdürdüklerini, bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ise hastayı ölüme kadar götürebildiğini belirtti.
Yayın tarihi: 01.09.2003
868
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.