Sağlık

Akne ile mücadelede sabır şart

Akne ile mücadelede sabır şart

Akne, deride bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarılarak atılması gerekiyor. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla salgılanıyor, bu yağın deri yüzeyine çıkmasını sağlayan kanal da yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanıyor. İşte akne de böyle oluşuyor ama maalesef tek nedeni bu değil!

Ne kadar temizlersek temizleyelim, deride birçok bakteri bulunuyor. Bu bakteriler yağ bezlerinin tıkalı olduğu kanallardan içeri girerek yağ bezinde bir iltihaba yol açıyor.

Aknenin oluşumu bu kadar basit ama insana yaşattığı sorunlar o kadar da basit değil. Akneden kaynaklanan görüntüleri nedeniyle okul ve iş yaşamında çok ciddi problemlerle karşılaşıyorlar. Yaşadıkları psikolojik problemler nedeniyle çoğu zaman depresyona sürükleniyorlar. Hastaların yüzde 18'inde akneye bağlı depresyon görünüyor.

Akne problemi yaşayanların birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmeyen aknelerle karşılaştığı takdirde, vakit kaybetmeden bir cilt bakım uzmanına gitmesi gerekiyor. Kontrollü ve güvenli bir şekilde tedavi edildiğinde aknenin kesin tedavisi mümkün oluyor.

Doktorlar, yüzeysel tedavilerden sonra antibiyotik tedavisi de uyguylayarak aknelere son verebiliyorlar. Tedavinin etkli olabilmesi için, tedavi yönteminin doğru seçilmesi çok büyük bir önem taşıyor. Ancak başarıyı etkileyen önemli bir nokta daha var; tedavi süresi boyunca hastanın çok sabırlı olması gerekiyor. Tedavi şekline göre, aknenin tedavi süresi de uzuyor.
Yayın tarihi: 19.01.2003
960
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.