Sağlık

Akıllı kadın, erkeğin kalbine iyi geliyor

Akıllı kadın, erkeğin kalbine iyi geliyor

Norveçli araştırmacılar, iyi eğitimli kadınların eşleri üzerinde sakinleştirici etki yaptığını, erkeklerin beslenme alışkanlıklarıyla yaşam tarzlarını olumlu yönde belirlediklerini söyledi.

Norveç'te kalp-damar hastalıkları ve risk faktörleriyle ilgili olarak yapılan ulusal çaplı araştırmada, yaşları 35 ile 56 arasında değişen 20 bin evli erkek incelendi. Uzmanlar, araştırma sonunda eşleri ne kadar eğitimli olursa erkeklerin koroner kalp hastalıkları riskini o kadar az taşıdığını saptadılar.

1977 ile 1992 yılları arasında yürütülen araştırmada, erkeklerin tansiyon ve kolesterol seviyeleri, ağırlıkları, sigara içip içmedikleri ve alışkanlıkları incelendi. Eğitimli kadınlarla evli erkeklerin kolesterol ya da tansiyon sorunu bulunmadığı ve daha az sigara içtiği gözlendi.

Uzmanlar, aynı eğitim düzeyine sahip bir kadınla evli erkeğin koroner kalp rahatsızlığından ölme riskinin, daha az eğitimli kadınla evlenenlere oranla yüzde 50 daha az olduğunu belirledi.

Ancak araştırma, kadının erkekten daha eğitimli olmasının ise erkeğin sağlığına herhangi bir etkisi olmadığını da ortaya çıkardı. Konunun uzmanları, araştırmanın, sosyo-ekonomik statünün insanların koroner kalp hastalığı riskini etkilediği yönündeki kanıtları doğruladığını kaydetti.
Yayın tarihi: 04.10.2002
847
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.