Sağlık

Akıllı hücre

Akıllı hücre

'Akıllı hücre' başarı sağlarsa ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi tarihe karışacak.

ABD'li bilim adamları, saç telinin 500'de 1'i kalınlığında ve ilaç dolu bir 'hücre'yi kanserli farelere enjekte ederek hastalığın tedavisinde çok önemli bir aşama kaydettiler. 'Akıllı hücre' adı verilen nanoteknoloji ürünü yöntem, eğer insanda da başarı sağlarsa ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi tarihe karışacak.

Amerikalı bilim adamları, kanserle mücadelede nanoteknolojiyi kullanarak tümörü içten yok etmeyi başardılar. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) fareler üzerinde yapılan deneylerde ilaç dolu 'akıllı hücre' sayesinde cilt ve akciğer kanserlerinde önemli aşamalar kaydedildi.

Halen kanser türlerinin tedavisinde kullanılan ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ciddi yan etkilere yol açıyor. Bilim adamları, akıllı hücre, insanlar üzerinde de beklenen başarıyı yakalarsa, sağlıklı dokulara zarar vermeden kanserli hücreleri tedavi edebileceklerini söylediler.

Araştırmaya öncülük eden Prof. Ram Sasisekharan 'Kanserin tedavisinde karşılaşılan en büyük iki sorun, kemoterapinin sağlıklı hücrelere zarar vermesi ve kanserli hücrelerin ilaca direnç göstermesi. Akıllı hücre sayesinde her iki engeli de aşabiliriz' dedi. Kalınlığı saç telinin 500'de 1'i oranında olan akıllı hücre, kanserin tedavisinde kullanılan iki farklı ilacı içeriyor: 'antiangiogenesis' ve kemoterapi ilacı.

Hürriyet
Yayın tarihi: 01.08.2005
963
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.