Sağlık

Ağrı Kesiciler Alzheimer'ı Önleyebilir

Ağrı Kesiciler Alzheimer'ı Önleyebilir

Günde bir aspirin almak için bir neden daha ister misiniz? İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma aspirinin ve yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerin Alzheimer'ın önüne geçilmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Ancak ilaçların bu faydalarından en iyi biçimde yararlanmak için bunama belirtileri baş göstermeden önce düzenli olarak almanız gerekiyor.

Sözkonusu araştırma Neurology dergisinin Eylül sayısında yayınlandı. Araştırmadan iki yıl önce aspirin ya da ibuprofen ve naproxen gibi NSAID'lerden kullanmaya başlayan kişilerin Azlheimer'a yakalanma riskinin diğerlerine göre %45 daha düşük olduğu saptandı. Katılımcılar ilaçları ne kadar uzun zamandan beri kullanıyorlarsa hastalığa karşı da o kadar koruma altındaydılar.

Öte yandan ilaçları yakın bir tarihte kullanmaya başlayan ya da akıllarına estikçe kullananların koruyucu etkilerin çok az yararını gördüğü anlaşıldı. Araştırmacılar bundan önce gerçekleştirilen araştırmalarda aspirin ve NSAID'lerin beyindeki iltihaplanmayı azaltarak Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayabileceğinin ortaya konduğunu, ancak diğer, kısa vadeli araştırmalardan elde edilen sonuçların çelişkili olduğunu dile getiriyorlar.
Bununla birlikte John Hopkins Üniversitesi Bloomberg Kamu Sağlığı Fakültesi'nden araştırma başkanı Dr.Peter P. Zandi ve meslektaşları, elde ettikleri buguların, NSAID'lerin Alzheimer'ın önlenmesindeki faydalı etkilerinin birikmesinin uzun zaman aldığını, ancak yıllar sonra ortaya çıktığını gösterdiğini belirtiyorlar.

Ayrıca, kalp krizi riskini azaltmak için genellikle alınması tavsiye edilen, bu araştırmadaki kullanıcılar arasında da sıklıkla kullanıldığı görülen düşük dozda aspirinin iltihaplanmayı önleyici etkisi yeterince güçlü olmayabilir. İlaç zaman içinde Alzheimer riskini azaltmaya yönelik olarak farklı bir biçimde de iş görüyor olabilir.
Yayın tarihi: 24.09.2002
913
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.