Sağlık

Ağrı kesici burun spreyi test edildi

Ağrı kesici burun spreyi test edildi

Yeni bir araştırmaya göre, metadonun solunum yoluyla alınan bir türü ağızdan veya damardan alınanlara bir alternatif olabilir. Ancak araştırmacılar yeni araştırmada kullanılan formülasyonun burnu tahriş ettiği için değiştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Genellikle eroin bağımlılığını tedavi etmek amacıyla kullanılan metadon kronik ağrıyı dindirmek amacıyla da kullanılabiliyor.

Kansere bağlı ağrılardan yakınan insanlar için ağızdan alınan uyuştucu ilaçlar, özellikle de kontollü olarak alınan morfin yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemi.

Ağızdan alınan, yatıştırıcı etkisi bulunan ilaçlar, kanserden ötürü orta ila şiddetli arasında ağrı çeken çoğu insan için etkili bir yöntem sunuyor. Ancak bazı hastalar ağrılarını kontrol altında tutabilmek için ilacın damardan ya da solunum yoluyla alınan başka türlerine ihtiyaç duyuyorlar. Öteki ilaçlardan daha ucuz olan metadonun etkisi uzun süreli; ne var ki ilacın burundan alınan bir türü piyasada bulunmuyor.

Norveç'in Trondheim şehrinde bulunan University of Science and Technology'den Dr. Ola Dale ve meslektaşları Clinical Pharmacology & Therapeutics dergisinde yayınlanan yeni araştırmalarında, burun spreyi olarak verilen metadonun en az damardan alınan türü kadar hızlı bir biçimde emildiğini buldular. Etkisinin kalıcılığı da, ilacın ağızdan ve damardan alınan türlerininkiyle benzerdi.
Yayın tarihi: 28.12.2002
1515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.