Sağlık

Ağız kokusu

Ağız kokusu

Ağız kokusu kişinin hem kendini hem de etrafındakileri rahatsız eden bir sorun. Sadece sağlık değil, sosyal açıdan da sıkıntı yaratıyor.

Prof. Dr. Hakkı Tanyeri

Ağız kokusuyla başetmek için öncelikle ortam hazırlayıcı faktörlerin bilinmesi ve önlem alınması gerekiyor.

Ağız kokusu bir sağlık sorunu mudur ve hangi sıklıkta görülür?

Ağız kokusu genellikle besin maddeleri ve diğer maddelerin bakteriler tarafından yıkımı sonucunda ortaya çıkar. Ağız kokusu kişilerin ağız sağlığı hakkında bilgi veren önemli bir faktör. Popülasyonun büyük bir bölümünü etkileyen ciddi bir problem.

Başka hastalıklar ile ağız kokusunun ilişkisi var mıdır?

Tıp dilinde ağız kokusu sorununa halitosis diyoruz. Halitosis ile beraber seyreden bazı ağız hastalıkları var. Bunlar ağız kuruluğu, dişeti hastalıkları, odontojenik enfeksiyonlar, oral kanserler, diş çürükleri, aftlar ve diştaşları.

Ağız ile ilgili olmayan hastalıklarda da ağız kokusu sorunu görülebilir. Bunlar, solunum sistemi hastalıkları, sinüs enfeksiyonları, diyabet, böbrek ve karaciğer yetmezliği ile sindirim sistemi hastalıkları.

Diş ve dişeti hastalıkları ile ilgisi var mıdır?

Ağız kokusu genellikle ağız hijyeninin kötü olduğu durumlarda ortaya çıkar. Dişetlerinin bakımsız, iltihaplı olması, mantar enfeksiyonları, dişlerde tartar da önemli faktörler arasında yer alır.

Tüketilen gıdalar ile ilişkisi var mıdır?

Bazı gıdaların ağız kokusu yapma özelliği var. Bunların yaptığı kokular diğerlerinden ayırt edilmeli. Ağız ortamında ağız kokusuna neden olan birçok bakteri tespit edildi. Alınan gıdalar zamanla ağız ortamından uzaklaştırılmadığı takdirde ağız kokusuna neden olurlar. Yine dil üzerinde çeşitli nedenlerle oluşmuş bir takım bakteriler de ağız kokusu yapabilirler.

Köklü tedaviler ile ağız kokusunun önüne geçilebilir mi?

- Öncelikle hastalarda ağız kokusuna neden olabilecek etkenler tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalı.

- Oral hijyen sağlanmalı ve ağız bakımı üst düzeye getirilmeli.

- Dişeti rahatsızlığı kaynaklı olan ağız kokularında dişeti tedavisi ve temizliği gerçekleştirilmeli.

- Ağız kokusuna neden olabilen sistemik hastalıklar tedavi edilmeli.

- Dildeki paslanmanın giderilmesi için dil yüzeyi iyice temizlenmeli (dişler gibi fırçalanabilir).

- Ağız kokusunu giderici sprey ve ağız gargaraları kullanılmalı. Fakat bu tip gargaralar devamlı suretle kullanılmamalı. Aksi halde ağız florasına zarar verebilirler.

Çiklet, nane, karanfil gibi ürünler ağız kokusunu önler mi?

Bu tip ürünler sadece geçici bir süre için yardımcı olabilirler. Fakat önemli olan diş ve ağız bakımının uygun bir hale getirilmesi ve iyi bir ağız hijyeninin sağlanması.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek

Yayın tarihi: 11.08.2004
1015
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.