Sağlık

7 soruda reflü

7 soruda reflü

Reflünün sebepleri muhtelif... Birkaç soru ile reflü hakkında bilmek istedikleriniz...

Reflü Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında görülüyor. İstanbul Cerrahi Hastanesi Reflü Tanı ve Tedavi Merkezi kurucusu, Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, yedi soruda reflüyle ilgili bilmek istediğiniz her şeyi anlattı.

Reflü nedir?
Kelime anlamı 'geri akma' ya da 'geri kaçma' olan reflü, Türkçeye Fransızcadan geçmiş Latince kökenli bir sözcük. Midedeki asitli içereğin irade dışı olarak yutma borusunun içine, gırtlağa ve nadiren akciğerlere kaçması sunucu oluşan bir dizi şikayet, reflü hastalığı olarak tanımlanır.

Ağıza acı su gelmesi ile göğüs arasında beliren yana hissi, en sık karşılaşılan şikayetler... Bazı durumlarda geniz, gırtlak ve akciğer şikayetleri, ses kısıklığı, göğüs ağrısı, ya da astım benzeri öksürük krizleri de ortaya çıkabiliyor.

Hastalık noneroziv, eroziv, ve barrett olmak üzere üç kategoride ele alınıyor. Bunlar arasında en sık gözleneni olan non-eroziv türde, tipik reflü şikayetlerine karşın yutma borusunda bir hasar oluşmuyor. 'Eroziv' türde ise tipik şikayetlere ek olarak yutma borusunda ciddi tahribat oluşuyor; hastalık tedavi edilmediğinde başka sorunlar ortaya çıkabiliyor.

'Barrett' kategorisi ise uzun süreli ve tedavisi aksatılmış reflü hastalığını tanımlamada kullanılıyor; bu kategori, yutma borusu alt ucunda kanser riskini de içeriyor.
Yayın tarihi: 24.03.2007
2920
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.