Sağlık

50'li yaşlarda anne olmak mümkün

50'li yaşlarda anne olmak mümkün

ABD'de sağlıklı kadınların 50 yaşından sonra da hamile kalmaları sağlanabiliyor. Genç kadınlardan alınan yumurtaların döllenmesiyle hamile kalan 50 yaş üstü kadınlar, bazı riskler taşımakla beraber 35 yaşındaki bir kadın gibi normal bir hamilelik sonucu bebek sahibi olabiliyor.

ABC'nin web sitesindeki haberde, Marilyn Nolen adlı 54 yaşındaki kadının, genç bir kadının yumurtası ve eşinin spermleriyle döllenerek laboratuvarda oluşturulan embriyoyu rahminde dokuz ay boyunca taşıyıp, 55 yaşındaki ikiz çocuklara sahip olduğu belirtiliyor.

Aslında kadının yaşı ilerledikçe hamile kalma ihtimali azalıyor. 40'lı yaşlarını süren bir kadının her 10 yumurtasından sadece birinin döllenme ihtimali bulunuyor. Uzmanlar, kadınların genç yumurtalarla bebek sahibi olma yönteminin ABD'de giderek yaygınlaştığını belirtiyor. Los Angeles'ta yapılan bir araştırmada, yaşları 50 ile 63 arasında değişen 77 kadının 42'sinin, genç kadınlardan alınan yumurtalarla doğum yaptığı bildiriliyor.

Doktorlar, 50 yaş üzerindeki hamileliklerin bazı riskler taşıdığına da dikkat çekiyor. Bu yaş grubu kadınlarda hamilelikle ortaya çıkan şeker hastalığı riski yüzde 20 artıyor. Ancak ileri yaşta da olsa pek çok Amerikalı kadın anne olmak için doktorlara başvuruyor.

Yayın tarihi: 14.11.2002
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.