Sağlık

3 Aralık Dünya özürlüler Günü

3 Aralık Dünya özürlüler Günü

Türkiye'de sayıları 1.5 milyonu bulan beyin felçli çocukların, ömür boyu tedaviye ihtiyacı var...

Bu tedaviye yüzde 8 KDV ve tedavinin saatine 40 milyon lira ödendiğini belirten Serebral Palsili (beyin felçli) Çocuklar Derneği Başkanı Mehmet Gürkan, lüks otomobiller alınırken zaman zaman KDV'nin satıcılar tarafından ödendiğini, ancak çocukları için protez kol-bacak alırken yüzde 18 KDV ödediklerini ifade etti.

Türkiye'deki engellilerin aileleriyle birlikte 20 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi:"UNICEF'in bile unuttuğu çocuklarımız, engelli çocuklarına Türkiye'de bir şey yapmayıp, yurtdışına çıkaran ünlülerimiz, tecavüz edilen, dilencilik yaptırılan, kötü yola düşürülen, evlere kapatılan engellilerimiz, maçlarda taraftar olarak kiralanan çocuklarımız... Onların hepsi bizim. Çocuklarımızla ilgilenmesi gereken Özel Eğitim Genel Müdürlüğü 'özel' olarak eğitilmeli, yeniden yapılandırılmalıdır. Özürlüler İdaresi, özür dileyip çekilmelidir."

Seberal palsi nedir?

Halk arasında, "spastik veya beyin felçli" anlamında kullanılan serebral palsili çocuklarda, vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen bir grup bozukluk görülüyor.

Beyin gelişimi gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlıyor ve çocukluk çağında devam ediyor. İlk 2-3 yılda beyne zarar veren herhangi bir olay hastalığa neden oluyor. Bu hasar, beyinden vücuda vevücuttan beyne gelen uyarıları bozuyor. Serebral palsi her çocukta değişik ağırlıkta ve tipte görülüyor.

Beyni etkileyen bölümüne göre spastik çocuklarda, kaslarda sertlik veya kasılmalar, istemsiz hareketler, yürüme ve koşma veya yazı yazma,düğme ilikleme gibi hareketlerde zorluk, algılama zorluğu gibi sorunlar görülüyor. Bu sorunlar, beslenme, solunum, idrar-dışkı kontrolünde problemler, havale geçirme, öğrenme güçlükleri, gelişme geriliği gibi ek sorunlara da neden olabiliyor.

Serebral palsi ilerleyici bir hastalık olmadığından spastik çocukların yaşam süresi normal sayılıyor. Spastik çocukların bir kısmı zamanla daha iyi duruma gelirken bir kısmı da gelişebilecek ek sorunlar nedeniyle daha kötüye gidiyor gibi görünebiliyor. Bu durumu engellemek ve yaşam kalitelerini artırmak için mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekiyor. Serebral palsi bulaşıcı, kalıtsal değil, hayatı tehdit eden bir durum değil.

Çoğul gebelikler, plasenta sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, annenin beslenme bozukluğu, gebelikte sigara, alkol alışkanlıkları, anne ve çocuk arasında kan uyuşmazlığı, genetik bazı hastalıklar, kromozom bozuklukları, bebeğin beyninin gelişme bozukluğu, zor ve uzun doğum, annenin kalça kemiği yapısının küçük olması, erken doğum, anneye verilen ağrı kesici, uyuşturucu ilaçlar hastalığa neden olabiliyor.

Erken çocukluk devresinde ise beyne zarar verebilen, menenjit (beyin zarlarının iltihabı), ansefalit (beynin iltihabı) gibi enfeksiyonlar, beyin kanamaları, beynin kaza düşme gibi nedenlerle yaralanması, boğulma, zehirlenme gibi nedenler hastalığa yol açıyor.
Yayın tarihi: 01.12.2003
856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.