Sağlık

1 lira ile umut olun

1 lira ile umut olun

Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar Derneği (SERÇEV), beyin felçli çocuklara yardım etmek amacıyla bir marketle iş birliği yaptı.


"1 YTL ile umut olun" sloganıyla başlatılan proje kapsamında, alışveriş yapan vatandaşlar, üzerinde SERÇEV'in logosu olan poşetler karşılığında 1 YTL vererek beyin felçli çocuklara yardım yapabilecekler.

1 ton poşet bastırıldı
SERÇEV Genel Müdürü Bahar Alkan, projenin pilot uygulamasını Çayyolu'nda başlattıklarını söyledi. Uygulamanın, insanlardan olumlu tepkiler görmesiyle birlikte projeyi Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı düşündüklerini anlatan Alkan, proje için yaklaşık 1 ton poşet bastırıldığını kaydetti.

Alkan, derneğin afiş ve poşet tasarımlarını yaptıklarını ifade ederek, market içinde tasarlanmış ayaklı panoların bulunduğunu ve kendilerine ayrılan stantlarda bir görevlinin de beyin felci ve yürütülen proje hakkında insanları bilgilendireceklerini söyledi.

Kasalarda kumbara var
Her kasa başına bir kumbara da koyduklarını anlatan Alkan, "İnsanlar bağış yapmak zorunda kalmayacaklar ama biz beyin felci ile ilgili onları bilgilendirdikten sonra isterlerse bağış yapabilecekler. Bizim için önemli olan poşetlerin ellerde dolaşıyor olması.

Çünkü böylece insanların beyin felci konusuna olan ilgisini arttırabiliriz diye düşünüyorum. Poşetler üzerinde de 'Yaptığınız her alışveriş sonrasında sadece 1 YTL ödeyerek alacağınız SERÇEV poşetleriyle beyin felçli çocuklara elinizi uzatın, onlara destek olun' yazılı bir mesaj bulunuyor" dedi.

Proje kapsamında elde edilecek gelirin, dernek üyesi olan ve gelire ihtiyacı bulunan ailelere hizmet vermek amacıyla kullanılacağını belirten Alkan, aynı zamanda projenin, derneğin tekerlekli sandalye kampanyası için de gelir sağlayacağını söyledi.

"Herkesin evine gireceğiz"
Bahar Alkan, proje ile poşet üzerinde insanların ilgisini çekecek "1 YTL ile umut olun" şeklinde bir slogan bulunduğunu kaydederek, sloganla insanların dikkatini beyin felcine çekmek istediklerini söyledi. Toplumda beyin felci konusunda bir bilincin oluşması gerektiğini söyleyen Alkan, "Poşetler hayatımızda önemli bir yere sahip. Her gün insanlar çok sayıda poşet kullanıyor. Biz de bu alanı daha iyi değerlendirmek adına böyle bir proje başlatmak istedik" dedi.

Alkan, poşetler sayesinde herkesin evine girebileceklerini, böylece poşetler aracılığıyla pek çok vatandaşın beyin felcine olan duyarlılığını arttırabileceklerini vurguladı.

İlk olması açısından önemli
Türkiye'de daha önce böyle bir projenin yürütülmediğini belirten Alkan, projenin ilk olması açısından da önemli olduğunu kaydetti.
Projenin 8 Ekim Pazartesi günü başladığını ve benzer yeni bir proje düzenlenene kadar devam edeceğini bildiren Alkan, projenin başladığı günden bu yana, vatandaşların derneğe olan ilgilisinin de arttığını söyledi.

Hürriyet
Yayın tarihi: 22.10.2007
630
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.