Sağlık

Yumurtalık kanserini durduran gen saptandı

Yumurtalık kanserini durduran gen saptandı

İngiliz Kanser Araştırmaları Merkezi bilim adamları, yumurtalık kanserinin gelişmesini durdurabilen bir genin varlığını saptadı.

Yumurtalık kanseri olan her 10 kadından 9'unda bu genin çalışmadığını belirlediklerini bildiren bilim adamları, söz konusu genin sağlıklı kopyalarının kanserli hücrelere enjekte edilmesinden sonra, yumurtalıktaki kanserli tümörün büyümesinin durdurulduğunu açıkladılar. Edinburgh'daki merkezde çalışan bilim adamları, bulgularının hastalığın tedavisinde önemli bir gelişmenin kapısını açacağı umudunu dile getirdi. Ekip Başkanı Dr. Hani Gabra, yumurtalık kanserini önleyebilecek kilit önemdeki genin bulunmasının önemine işaret ederken ''Bu genin hastalığın ilk aşamalarında sıkça devreden çıkabildiğini ve böylece hastalığın önlenmesinde önem taşıyan proteinin üretiminin durabildiğini gördük. Biz bu geni yeniden devreye soktuğumuzda kanserli dokuların gerilediğine tanık olduk'' dedi.
Yayın tarihi: 26.06.2003
954
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.