Sağlık

Yeme kriziyle nasıl başa çıkılır?

Yeme kriziyle nasıl başa çıkılır?

Diyetinizi bozmanızın ya da önüne geçemediğiniz bir yeme krizine girmenizin altında birçok neden yatıyor olabilir. Peki bunun önüne nasıl geçeceksiniz?

Güncellenme tarihi:
Diyet bozma ve yeme krizine girme davranışı geriye doğru takip edildiğinde, bu durumun bir davranış zincirinin sonucu olduğu görülür. Bu davranış zincirini incelemek, kişinin oluşabilecek yeni yeme krizlerini durdurabilmeden olaya nerede müdahale edebileceğini de gösterir.

Market ve buzdolabı birçok kişi için kilit noktadır. Örneğin; kendinizi düşünün... Bütün gün koşuşturup, yemek yemeye vakit bulamamışsınız. Belki sabah içtiğiniz bir kahve, arada atıştırdığınız iki-üç parça bisküviyle duruyorsunuz. Eve gitmeden önce markete uğradınız. O anda aklınızda sadece eve varıp çok güzel yemekler yiyeceğiniz düşüncesi var. Deyim yerindeyse, kurt gibi açsınız...

İçinde bulunduğunuz bu durum, alışveriş sepetinizi ihtiyacınız olan olmayan birçok besinle doldurmanıza neden olacaktır. O sırada, eve gidince yaşayacağınız yemek yeme krizinin sonunda yaşayacağınız pişmanlık ve mutsuzluk kesinlikle aklınıza bile gelmez. Markete kesinlikle aç karnına gitmemeniz gerektiğini unutmayın.

Şimdi bir de bu tablonun tersini düşünün. Gün içinde hiç öğün atlamadan, ihtiyacınız olan besinleri tüketmişsiniz ve saat 19.00 gibi erken ve hafif bir akşam yemeği yemişsiniz. Tıka basa tok hissedip, "Gözüm yemek görmek istemiyor" diyecek kadar veya tam doymayıp da hâlâ "Acaba daha ne yesem..." diye düşüneceğiniz kadar da değil. Tam kararında yemişsiniz. Evdeki birkaç eksiği ise, sonraki günlerde markete gidip almaya karar veriyorsunuz.

Bunun için bir alışveriş listesi hazırlıyorsunuz. Bütün ihtiyaçlarınızı tek tek yazıyorsunuz. Markete girdiğinizde, nerden ne alacağınızı zaten bildiğiniz için listedekileri tek tek sepete doldurmanız da uzun sürmüyor. Hem işiniz çabuk bitiyor, hem de sizin için zararlı olacak veya aslında almak istemediğiniz bir şey almadan çıkıyorsunuz marketten. İşte bu senaryolardan hangisinin hayatınızın bir parçası olacağını belirlemek, yine sizin elinizde.

Haftalık plan yapmak yararlıdır

Süpermarkette ne alacağınızı bilmeden dolaşacağınız vakti, evde o hafta boyunca neler pişireceğinizi belirleyip, hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınıza dair bir liste yapmaya harcayabilirsiniz. Haftalık yeme planı oluşturmanız ve yediklerinizi her gün yazarak plan yapmanız da sağlıklı beslenme yolunda atabileceğiniz başka bir adımdır. Böylece evde akşam yiyecek hiçbir şey olmadığı için son anda alelacele pişirilmiş bir yemek ya da dışarıdan ısmarlanmış yağlı bir seçim yerken de bulmazsınız kendinizi...

Bu planlamaya elbette bir tek evde yiyeceğiniz öğünler dahil değil, özellikle çalışan kişilerin ofise giderken gün boyu yiyecekleri besinleri, ara öğünler de dahil olmak üzere, nereden tedarik edeceklerini düşünmeleri gerekir, örneğin, kahvaltı ile öğle yemeği arasında yoğurt yemeyi düşünen kişi, ofisi eğer gıda satan bir yere yakın değilse, sabah evden çıkarken yanma bir kutu yoğurt almalıdır. Aynı şekilde, çoğu yerde meyve bulmak zor olduğundan, gün boyu yenecek olan meyvenin de evden götürülmesinde yarar var. Üstelik bu şekilde ofisinizde sağlıklı birçok alternatif bulundurup, yemeyi planladığınızdan daha çok yemekten veya çok kalorili ve sağlıksız besinlerden kurtulabilirsiniz.

Yakınlarınızdan destek alabilirsiniz >>>


Yayın tarihi: 01.08.2009
3005
dahafazlası
YORUMLAR

bence irade.. tüm iş iradede bitiyor... dengeli ve doğru beslendikten sonra azar azar ama sık sık yedikten sonra ne kilo alırız ne midemizi büyütürüz.. abur cubura fesfouta yüklenirsek vay halimize... bizler bilinçli nesilleriz biz nasıl beslenirsek çocuklarımızda öyle görür öyle beslenir...

getipuf 04.09.2009 06:28:38

yemek yemek kısıtlanmamalı ancak aşırıyada kaçılmamalı sık ve az öğünlerle yiyin birde spor yapın... boca su için ki fazla yemeyin...boş mideylede bişey olmuyor.

ZEYNA_2004 17.08.2009 14:42:18

"yorumcu yorumcu" nun dediği gibi sık ve az yemek çok önemli. bir anda mideye herşeyi doldurmak hem zararlı hemde kilo alımını hızlaştırır. az ama sık yemeliyizz. kilo kaybı yaşamak isteyenler için de ideal bir çözüm.

gamzelimbenimm 09.08.2009 20:47:43

demsi kolay ama yeme kriziyle başa çıkamazsınız boşuna uğraşayın.lakin tek çare var tempo!tempo!tempo!yani bi uğraş edinmelisiniz bununda en iyi yolu çalışmak.çalışırken hiç bişey anlamıyorusnuz dışardeyken acıktığınızı bile.tavsiye ederim yani.

zuzu444 09.08.2009 16:15:30

sık ama az yeyin akşam 8 den sonra sadece meyve yeyin bi de günde en az 4 kilometre koşun kendinize başka sınırlandırma getirmeyin

yorumcu yorumcu 06.08.2009 14:42:31

yemek yiyerek başaçıkabiliriz engellemeyin kendinizi yiyn gari... arkadaslar çok kilolular hafif yesin spor yapsın ...

hberru 01.08.2009 13:23:01
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.