Sağlık

Yazın favori diyetleri

Yazın favori diyetleri

Diyet yaparken bile yediklerinizden tat alabilmelisiniz. İsteksiz yapılan bir diyet, sizi mutluluktan çok mutsuzluğa, kilo vermekten çok kilo almaya sürükleyebilir. Buna karşın zevkle yapılan bir diyet, zayıflığı ve kalıcı bir başarıyı garantiler. Önereceğimiz çeşitli diyetler, kilo vermenizi kolaylaştıracak.

Öncelikle hangi diyetin size uygun olduğuna karar vermelisiniz. Eğer karar vermekte zorlanıyorsanız, o zaman size bir önerimiz var: Elinize bir kağıt kalem alın ve severek yediğiniz yiyeceklerin bir listesini yapın.

Et mi, balık mı? Meyve mi, sebze mi? patates mi, makarna mı? Hangisini yemeyi tercih ediyorsunuz? Listenizi tamamladıktan sonra, tekrar bir göz atın. Böylece hangi diyetin size daha uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Limon diyeti

Nasıl etki ediyor?
Turunçgiller, ama özellikle de limon, gerçek bir C vitamini deposudur. Yağ sindirimini ve metabolizmayı hızlandırır ve fazla kiloları yok eder. Organizmadaki zararlı maddeler dışarı atılır. Limonun içinde bol miktarda bulunan sitrik asit, genç kalmanızı sağlar, kan basıncını düşürür ve vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Neler yiyebilirim?
Her türlü turunçgili yiyebilirsiniz. Ancak yiyeceğiniz meyvelerin oldun olması gerekiyor. Portakal ya da limondaki ekşi tadı sevmiyorsanız, süzme yoğurt ile tadının değişmesini sağlayabilirsiniz.

Avantaj ve dezavantajları
· Sağlıklı bir beslenme ve kilo verme programı sunuyor.
· Hızlı ve etkili bir diyet.
· Uzun süre kullanıldığında, tek yönlü beslenme nedeniyle sakıncalı.

Sonuç
Hızlı bir zayıflama için uygun ve oldukça basit bir diyet. Disiplin sahibi ve sevdiği yemeklerden geçici bir süre uzak kalmayı göze alabilenler için uygun.

Patates diyeti

Nasıl etki ediyor?
Patates; besleyici olmasına karşın az kalorili besinler içeriyor, üstelik doyurucu da. Ancak vücut, bütün maddeleri değerlendirmek istiyorsa, patatesin sunduğu kaloriden daha fazlasını yakmak zorunda kalır (100 gr yenilebilir bölümde 70kcal var.) Kilolar, güneş altındaki kar gibi erir ve vücutta su dışarı atılır.

Neler yiyebilirim?
Her şekilde hazırlanmış patates yiyebilirsiniz. Yanında da yağsız süt ürünleri, meyve, sebze, az balık ve et tüketebilirsiniz.

Avantaj ve dezavantajları
· Patates; kolay kolay acıktırmaz.
· Hazırlaması kolay ve ucuzdur.
· Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri karşılar.
· Uzun süreli diyet yapıldığında, yetersiz beslenme baş gösterir.

Sonuç
Patates diyeti çabuk etki eder, uygulanabilir ve tıbbi açıdan uygundur. Pratik yemek yemekten hoşlananlar, hemen doymak isteyenler ve değişik yemek aramayanlar için önerilir. Diyeti uyguladığınız dönemde beslenme yetersizliği görülmez. Hem sağlık hem enerji depolarsınız.

Makarna diyeti

Nasıl etki ediyor?
Makarna insanı mutlu eder. Çünkü mutluluk hormonu 'serotonin'in salgılanmasını sağlayan karbonhidrattan yana zengin bir yiyecektir. Mutluluk hormonu da sizi formda tutar. 100 gr makarna 200'den daha az kalori içerir.

Neler yiyebilirim?
Erişteden tutun da, rengarenk İtalyan makarnalarına kadar her türünden, bir tabak dolusu yiyebilirsiniz. Ama, yanında mutlaka çok sıvı tüketmelisiniz!

Avantaj ve dezavantajları
· Makarnada yağ yoktur. Onun yerine biraz protein ve bolca karbonhidrat içerir.
· Ne kadar çok makarna, o kadar az kalp ve damar hastalığı riski!
· Ara sıra balık ve et de yiyerek vücudun yağ ve protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Sonuç
Çabuk doyuran ve lezeetli bir diyet. Hızlı yaşayanlar ve ekonomik olmak isteyenler için ideal. Makarna, değerli bir enerji deposudur ve kalıcı etkiye sahiptir. Hareket yeteğinizi artırır, moralinizi yükseltir, kalbinizi güçlendirir ve zihninizi açar.

Ayurveda diyeti

Nasıl etki ediyor?
Ayurveda; uzun yaşamayı ilke edinen bir bilgelik öğretisidir. Bu öğretiye göre, sağlıklı bir yaşam sürmek için yemeklerin taze yiyeceklerden hazırlanmasına özen göstermek gerekir. Böylece ruh, beden ve zihin bütün güçlüklerin üstesinden gelir ve vücut rahatlıkla enerji depolar.

Neler yiyebilirim?
Kaliteli ve taze olan her şeyi yiyebilirsiniz. Konserve, fast-food ya da dondurulmuş hazır yiyeecekler yasak. Aynı şekilde yapay içecekler de.

Avantaj ve dezavantajları
· Ayurveda diyeti zaman ve para gerektirir.
· Özenle uygulandığı taktirde, vücuttaki zehirli maddelerin atılmasına neden olur, zihni rahatlatır ve iç huzuru sağlar.

Sonuç
İç ve dış huzur zihinde başlar. Ayurveda'daki sağlık anlayışı, kişinin kendini daha mutlu hissetmesini ve kilolardan kolayca kurtulmasını sağlar.
Yayın tarihi: 12.06.2005
1236
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.