Sağlık

Yaşamın vazgeçilmezi su!

Yaşamın vazgeçilmezi su!

Kana kana içilen suyun yerini ne tutabilir? Ya da sizi uykunuzdan uyandıracak bir susuzluk yaşamanıza ne sebep olabilir?

Güncellenme tarihi:
su

Tüm bunlara gün içinde yetersiz su tüketmenizin neden olabileceğini unutmayın! Kendinize bir iyilik yapın ve bu yazıyı okurken bir bardak su için...

İlk insandan bugüne, yaşam alanı kurmak için aranan en önemli ölçüt nedir? Elbette su... Hayatı devam etmesi için hava ne denli gerekliyse, su da bir o kadar önem taşıyor. Bir insan altı hafta yemi yemeden yaşamını sürdürebilse de, susuz kalmayı en fazla bir hafta dayanabiliyor. Vücut ağırlığının yüzde 10'u oranında su kaybetmek kişide şiddetli halsizlik ve sıcak çarpması yaratırken; bu oranın yüzde 20'ye çıkma hayati tehlike oluşturuyor.

Sıvı değil, su tüketin

Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 55-75'i sudan oluşan bir yetişkinin bir günde en az 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Ama burada unutulmaması gereken nokta, tüketilecek miktarın sıvı değil, su olması... İnsanlar gün içinde içtiği çay, kahve, meyve suyu ve benzerini de hesaba katarak, yeterince su içtiğini düşünüyor. Oysa bu konuda uzmanlar çok kesin ifadelerle, suyun sadece su olarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ter, idrar ya da solunum yoluyla kaybedilen su ne yazık ki vücutta depolanamıyor, ilk olarak susama duygusuyla kendisini belli eden susuzluk; halsizlik, güç kaybı olarak ortaya çıkıyor. Aşırı sıcak havadan kaynaklanan daha ileri kayıplarda ise sıcak çarpması veya sıcaklık şoku yaşanıyor.Kaynak: Formsante

Yayın tarihi: 01.03.2012
931
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.