Sağlık

Yarım bardak şarap ömrü uzatıyor

Yarım bardak şarap ömrü uzatıyor

Az miktarda şarap alımı erkeklerin yaşam sürelerini birkaç yıl uzatıyor, kalp krizi riskini düşürüyor.

Az miktarda şarap alımının erkeklerin yaşam sürelerini birkaç yıl daha arttırdığı ortaya çıktı. Hollandalı araştırmacılar yaptıkları son çalışmalara göre az miktarda alınan şarabın yararlarını buldular.

Erkeklerde daha etkili
Hollandalı uzmanlar uzun süreli alkol alımının insanların sağlık ve yaşam süreleri üzerine etkilerini araştırdılar. 1900 ile 1920 arasında Hollanda'da bir sanayi kasabası olan Zutphen'de doğmuş 1,373 erkek takip edildi.

Araştırmacılar 1960'dan itibaren başlayarak alkol alımıyla ilgili, bazı erkekleri ölümüne kadar bazılarını da 2000 yılına kadar takip ettiler ve 7 anket sonucu oluşturdular. Erkeklere içtikleri, yedikleri, sigara alışkanlıkları, kiloları ve kalp krizi, diyabet ve kanser gibi rahatsızlıklarının olup olmadıkları soruldu.

Çalışmalara göre az miktarda içilen alkol-günde 1 bardaktan az- kardiyovasküler ve genel rahatsızlıklardan kaynaklanan ölüm oranlarının azalmasına neden oldu.

Diğerlerine göre daha koruyucu
Şarap içmenin bira ve diğer alkollü içeceklere nazaran daha koruyucu olduğu ortaya çıktı. Günde ortalama yarım bardak şarap, düşük ölüm oranlarını gösterdi.

Araştırmacılar alkol tüketimindeki sağlık etkileriyle ilgili olan diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmanın herhangi bir yaşam süresinin uzunluğunun araştırıldığını söylediler.

Çalışmalarda, şarap içen erkeklerin içmeyenlerden 3.8 yıl daha fazla yaşadığı görülmüştür.
Ayrıca şarap içen erkeklerin diğer alkol türlerini içenlerden 2 yıl daha fazla yaşadıkları gözlenmiştir.

İyi kolesterolü de artırıyor
Çalışmalar ağır alkol tüketiminin sağlık risklerini ayrıntılarıyla incelemek için yapılmadı.

Çalışmaların ana yazarı olan Martinette Streppel bir televizyon röportajında "Ana olarak belirtilmek istenen şu ki eğer önceden de alkol tüketiyorsanız bunu biraz azaltarak günde 2 bardağı geçmeyerek tüketin." demiştir ve eklemiştir, "Eğer kesin olarak bir içki içecekseniz şarabı seçmeniz en doğru karardır çünkü alkolün kendi etkilerine bile faydası olan bir içki türüdür."

En fazla 2 bardak
Araştırmacılar erkeklerin uzun süre yaşamalarını ve ölüm oranlarındaki azalmanın nedenini günde en fazla 2 bardak şaraba bağlamışlardır ve bunu şarap içen erkeklerin, içmeyenlerden daha uzun yaşamalarıyla da neredeyse kanıtlamışlardır.

Çalışma alkolün sağlığa nasıl faydalı olduğunu göstermek için yapılmamıştır ama bu yüksek lipoprotein kolesterolündeki artıştan yada kan pıhtılaşmasındaki azalıştan dolayı o şekilde gösterilmiştir.

Ayrıca kırmızı şarapta kalın dokuları azaltan ve kalp krizi riskini düşüren bir özellik vardır. Kaynaklar Orlando, Florida'daki Amerika Kalp Kuruluşu tarafından yayınlanmıştır.
Yayın tarihi: 26.07.2007
929
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.