Sağlık

Vitaminini al kaliteli yaşa

Vitaminini al kaliteli yaşa

Sağlıklı yaşamın en önemli anahtarı vitaminler, bazı hastalıkları önleme özelliğine de sahip.

Yüksek tansiyon, kalp ve menopoz gibi rahatsızlıklarda düzenli alınan vitaminlerle yaşam kalitesi artıyor.

Vitaminler, yaşamsal önemi olan maddelerdir ve hemen hemen vücudumuzdaki tüm biyokimyasal işlevlere katılır. Vücutta yapılmadıkları için dışardan alınmaları gerekir. 13 temel vitamin, suda eriyenler (tüm B vitaminleri ve C vitamini) ve yağda eriyenler (A, D, E, K vitaminleri) olarak iki grupta toplanır. Suda eriyen vitaminler çabuk vücuttan atıldığı için düzenli olarak alınmaları gerekir. Yağda eriyenler ise depolanırlar. Bundan dolayı düzenli alınmaları zorunlu değildir. Vitaminler sağlığımızı korur ve hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Ayrıca hastalık sırasında da vücudun yedek gücünü güçlendirerek iyileşmeyi çabuklaştırır.

Organizmamız için yabancı madde olan sentetik kimyasal maddelerin aksine, vitaminler, vücudun kendi öz maddeleri gibidir. Çünkü insanın var oluşundan beri sağlığımızı korumak için vitaminleri günlük besinlerimizle almaktayız. Ancak normal beslenmenin ihtiyacımız olan vitaminleri karşılayamadığı durumlar vardır.

* Kronik hastalıklar (kalp-damar hastalıkları, diyabet, romatoid artrit, yüksek tansiyon, bağırsak hastalıkları ve diğerleri)

* Sağlıksız yaşam biçimi

* Yaşlılık ve stres

* Menopoz ve andropoz durumlarında vitamin gereksinimi artar. Böyle durumlarda yüksek dozda vitamin düzenli olarak alınırsa, sağlığın ve yaşam kalitesinin iyileştiği derhal fark edilir. Organizmada vitaminler gibi işlevler gören ancak bilimsel anlamda vitamin olarak tanımlanmayan Betakaroten, Luteini, Likopen, Ko-enzim Q-10, Alfalipoik asit ve benzerleri gibi vitamine benzer diğer maddeler de vardır. Hücre yapılarını ve içeriğini zararlı etmenlerden koruyan enzimlerin, hormonların ve Ko-enzim'lerin yapımında vitaminler zorunlu maddeler.

* Hücrelerin kendilerini yenilemelerinde

* Hücrelerdeki DNA'nın (kalıtım şifreleri) serbest radikallerden korunmasında

* Yaraların kolay iyileşmesinde

* Ciddi hastalıkların (kalp hastalıkları, kanser, eklem iltihabı ve diğerleri) önlenmesinde vitaminlerin yeri önemlidir. Bu nedenlerle hastalıklar oluştuktan sonra onlarla savaşmaktansa, hastalıkları önceden önlemek için giderek artan sayıda hekim vitamin kombinasyonu önermektedir. Tıpkı suyun susuzluğu dindirdiği gibi, vitaminlerin de sağlık sorunlarının çözümünde katkısı vardır. Bu katkı özellikle müzmin hastalıklarda söz konusudur. Müzmin hastalıklarda sentetik ilaçlarla sürekli tedaviden elden geldiğince kaçınmalı ya da hiç değilse bu zararlı maddelerin daha düşük dozları denenmelidir. Amerika'da yapılan araştırmada ameliyatla ya da ilaçlarla tedavisi yapılan kanser hastalarına uygulanan yüksek dozda vitamin ile yaşam süreleri, yaşam kalitelerinde azalma olmaksızın 10 yıl dolayında uzatılmıştır.

Yan etkileri var mı?

Vitaminler vücut için yabancı madde olmadıklarından birkaç istisna dışında yan etkileri yoktur. Çünkü vitaminler ilaç değildir. Günlük besinlerimizde tükettiğimiz maddelerdir. Sadece vitamin A ve D yağda eriyen vitaminlerdir. Vücuttan çok yavaş atıldıklarından depolanabilir. İlaçlar ise genelde vücut için yabancı, sentetik kimyasal maddelerdir. Bundan dolayı yan etkileri çoktur. İlaçlar günlük normal besinlerimizle aldığımız doğal maddeler değildir. Vitaminler organizmadaki normal biyokimyasal işlevlere katılır. İlaçlar ise bu işlevleri -özellikle uzun süre kullanıldıklarında- bozar. Bu nedenle kural olarak:

* Akut (kısa zamanda gelişen) sağlık bozukluklarında ilaçlar yardımcıdır.

* Kronik (müzmin) sağlık sorunlarında ise vitaminler- mineraller yararlıdır.

* Vitamin alımına ne kadar erken başlanırsa, ilaçla tedavi de o kadar anlamını yitirir.

Hangisi alınmalı?

Eğer vitaminler hastalık nedeniyle verilecekse, özel etkileri dikkate alınarak uygulanmalıdır.

* Otonom (işlevsel bağımsızlık) sinir sistemini kuvvetlendirmek için B-kompleks vitaminleri

* Zararlı maddeleri elimine ederek hücrelerde kötü değişimi önlemek için doğal betakaroten

* Bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için vitamin- oligoelement kombinasyonu

* Damar ve eklem sertleşmesine karşı doğal E vitamini kombinasyonu

* İnme (felç), kalp enfarktüsü ve periferik (çevrede bulunan) dolaşım bozukluklarının önlenmesinde folik asit.

* Saç, deri, tırnak sağlığı için Betacaroten ya da düşük doz A vitamini, B5 vitamini içeren ürünler.
Yayın tarihi: 22.07.2004
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.