Sağlık

Varisten kurtulmanın yolu "Skleroterapi"

Varisten kurtulmanın yolu "Skleroterapi"

Varis, hem görüntüsü, hem de sağlık açısından yarattığı sıkıntılardan dolayı kadınların bitmeyen derdi olmayı sürdürüyor.

Aslında varis iki cinsiyette de gözlenmesine rağmen, kadınlar cilt yapıları daha ince olduğu için bu sorunu daha sık yaşıyorlar.

Günümüzdeki en yaygın varis problemlerinden biri de kapiller varis. Bir çalışmaya göre kapiller varis, erişkin yaşlardaki kadınların yarısını etkiliyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yasemin Mamur kapiller varisi, 'Bacaklarda örümcek ağı şeklinde kırmızı, mavi veya mor renkteki genişlemiş kılcal damar yapıları' olarak tarif ediyor.

Mamur, 'Sıklıkla ayak bileği, uyluk ve baldırı tutarlar. En yaygın şikayet kozmetik olmakla birlikte, yanma, kaşıntı ve ağrı sık görülen belirtilerdendir.

Kapiller varislerin tedavisinde skleroterapi, poliklinik şartlarında çok kolaylıkla uygulanabilmekte ve hastalar hemen normal yaşam aktivitelerine dönmektedir' diyor.

Skleroterapi'nin uygulama esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor.

Çok ince iğneler kullanıldığı için işlem fazla ağrı vermiyor. Varisli bölgenin genişliğine göre enjeksiyon sayısı ve tedavi seansı değişiyor. Skleroterapi için genellikle sonbahar ve kış ayları tercih ediliyor.

Tedavi sonrasında varis çorabı veya bandajlar kullanılıyor. Ayrıca oluşabilecek mor- kahverengi lekelerin kaybolması için belirli bir zamana ihtiyaç duyuluyor.

Yayın tarihi: 14.08.2004
1120
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.