Sağlık

Suyu ihmal etmeyin!

Suyu ihmal etmeyin!

Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 55-60'ı su, yaz aylarında bazı hastalıklardan korunmanın yolu su içmek.

Uzmanlar, sıcak havalarda özellikle ürolojik hastalıklarda bir artış gözlendiğini belirterek, yaz aylarında bazı hastalıklardan korunmanın sadece su içerek sağlanabileceğini vurguluyor.

Ürolojik rahatsızlık susuzluktan
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Kırdar, ürolojik rahatsızlıkların bir kısmının vücudun su dengesiyle ilgili olduğunu, özellikle de yazın sıcak havadan dolayı vücudun su ihtiyacının normale göre daha fazla olduğunu belirtti.

Vücudun ihtiyacı olan suyun mutlaka karşılanması gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Kırdar, gerekli suyun sağlanmaması halinde, böbrek taşı ve prostat hastalıklarıyla ilgili önemli sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekti.

Sıcak havalarda dikkat!
İnsanın vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 55-60'ının su olduğunu belirten Op. Dr. Mehmet Kırdar, bu nedenle vücut ağırlığının özellikle sıcak havalarda su kaybı ve terleme nedeniyle hızla azalabileceğine dikkat çekti.

Vücutta sistemlerim ve hücresel faaliyetlerin düzgün çalışmasının suya bağlı olduğunu vurgulayan Op. Dr. Kırdar, vücuttaki kan hacminin vücut ısısını düzenlediğini, oksijenin ve besinlerin hücrelere taşınmasını sağladığını ve hücresel düzeyde biokimyasal reaksiyonların su ile sağlandığını belirtti.

Yüzde 20'sinin meyve sebzeden
Op. Dr. Mehmet Kırdar, vücudun su ihtiyacının yüzde 20'sinin meyve sebze gibi besinlerden, yüzde 80'inin de direkt sıvılardan sağlandığını belirtti.

Op. Dr. Kırdar, portakal, karpuz ve salatalık gibi bazı besinlerin su bakımından çok zengin olduğunu belirterek, vücuda alınan sıvının sebze ve meyvelerden, kafeinsiz içeceklerden sağlanabileceğini ama en iyi yolun yine ve su içmek olduğunu dile getirdi.

Su ihtiyacı nasıl anlaşılır?
Üroloji Uzmanı Op.Dr.Mehmet Kırdar, hafif sıvı kaybı yaşanan durumlarda kişinin dudaklarının kuruyabileceğini ağızda yapışkan bir his oluşacağını söyledi.

Konsantrasyon azalıyor
Su kaybıyla, ağız kuruluğu ve susama hissine ek olarak yapılmakta olan işe konsantre olmakta güçlük çekilebileceğini de belirten Kırdar, belirgin bir neden olmaksızın kişinin kendini yorgun hissedebileceğini, nabzının yükselebileceğini bazı kişilerin de baş ağrısı çekebileceğini dile getirdi.

Yayın tarihi: 20.05.2007
1891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.