Sağlık

Stresi yenebilirsiniz!

Stresi yenebilirsiniz!

Sizi gün içinde çılgına çeviren ve stresinizin en yüksek noktasında bardağı taşıran sinir bozucu küçük ayrıntılardan kurtulmanızı sağlayacak bir haftalık bir plana ne dersiniz?

Kaybolan anahtarlar, birikmiş kirli çamaşırlar, açtığınızda üstünüze yıkılan ve aradığınız hiçbir şeyi bulamadığınız bir gardırop. Hayat bazen böyle ufak şeylerle öylesine çekilmez olur ve bu ufak şeyler zaten doruk noktasında olan stresinizi öylesine içinden çıkılamaz bir hale getirir ki ne yapacağınızı bilemezsiniz. İşte bu yüzden size 7 gün gibi kısa bir sürede biraz olsun rahatlamanızı sağlayacak bir plan hazırladık. Harekata başlayın...

İlk olarak aşağıdaki listeyi gözden geçirin ve sizi en çok sinirlendiren şeyleri birden yediye kadar sıraya koyun.

- Zaten oldukça geç kaldığınız bir zamanda anahtarlarınızı bir türlü bulamamak,
- Gereksiz e-postalarla dolan posta kutunuzu bunlardan temizlemeye çalışmak,
- Kıyafetinize uyacak ayakkabıları gardırobunuzda bulamamak,
- En çok ihtiyacınız olduğu zamanda, telefonunuzun şarjının bitmesi,
- Kirli ve temiz çamaşırların birbirine girmiş halleri,
- Dün kullandığınız çantada unuttuğunuz bir şeye şu anda ihtiyaç duymanız
- Gecikmiş, unutulmuş faturalar için gecikme payı ödemek zorunda kalmak.

Sonraki adımda ise, bu belirlediğiniz sizi en çok uğraştıran ve sinirlendiren madde hakkında yapmanız gerekenleri bugünden itibaren ya da en geç yarın uygulamaya başlayın. İkinci gün ise, ikinci sırada yer alan sorunla ilgili yapmanız gerekenleri yapın. Bir hafta sonunda geceleri daha rahat bir uyku çekmeye başlayacak ve ufacık şeylerden dolayı bile etrafa ateş saçmaya son vereceksiniz.

Anahtarlarınızla sorununuz

Anahtarlarınızı hiç kaybetmemenin en kolay yolu onlara özel bir yer ayarlamak, özellikle de kapının yanında bir yerlerde. Kapıdan içeri girer girmez anahtarlarınızı bu belirlediğiniz yere koyun. Ve bunu üzerinizdekileri çıkarmaya başlamadan önce ilk iş olarak yapmayı alışkanlık haline getirin. Kapının arkasındaki bir çengel ya da girişteki dolaplardan birinin üzerinde bulunan bir çanak bu işi görecektir. Kayıp anahtarlarla baş etmenin bir yolu da tüm anahtarlarınızdan birkaç çift yaptırmanız ve evin belli yerlerinde bulundurmanızdır.

E-postalarınız...

Günde yaklaşık bir saat ayırarak posta adresinizi dolduran gereksiz postalardan ve reklamlardan kurtulabilirsiniz. Adres sağlayıcıların sunduğu e-posta filtrelerini kullanmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Bilgisayardan anlayan birine bunların nasıl devreye sokulacağı ve hangi postalardan kurtulmak istediğinizi belirleme konusunda danışabilirsiniz.Ya da bu kolay işlemi e-posta adresinizdeki "seçenekler" mönüsünden direktifleri takip ederek yapabilirsiniz. E-posta gönderirken, adresinizin gizili kalması seçeneğini işaretlerseniz, sorunu büyük ölçüde engellersiniz. Bir diğer çözüm de bir-iki adrese daha sahip olmaktır. Önem sırasına göre kullanabileceğiniz bu adresleri, amaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.

Kıyafetinize uyan ayakkabılarınızı dolabınızda nasıl bulacaksınız?

Giysi dolabınızı ya da giysi odanızı düzenlemenin en az bir hafta alacağını mı düşünüyorsunuz? Dolabınızdaki kutulardan, paketlerden ve bavullardan yani ayakkabı dolabınızda olmaması gereken her şeyden kurtulun. En az iki senedir hiç giymediğiniz ayakkabıları bir hayır kurumuna vermek üzere kenara ayırın. Daha sonra mevsimi olmayan ayakkabıları üst raflara yerleştirin. Ya da kutularına koyup mevsimi geldiğinde çıkarmak üzere yatağınızın altına yerleştirin. Eğer ayakkabı sayınız hala tek haneli rakamlara inmediyse, en fazla giydiğiniz sekiz ayakkabınızı seçin ve geri kalanları da mevsim dışı ayakkabılarınızın durduğu üst raflara yerleştirin. Bunları yaptıktan sonra ayakkabılarınızı en kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun.

Telefonunuzun şarjı mı bitti?

Hasta sevgilinize doktor bulmanız gerektiği gibi acil bir durumda tek alternatifiniz olan cep telefonunuzun şarjının bitiyor olması kadar sinir bozucu bir şey olabilir mi? Bu yüzden günümüzün çalışan kadınlarının en gerekli aletlerinden biri araba şarjı. Ayrıca günümüzde birçok yeni model telefonun pilleri daha önceki modellere göre daha dayanıklı. Eski modellerde ise tam olarak bitmeden şarjını doldurmaya kalktığınızda tam olarak dolmayacaktır. Bunu anlamak için telefonunuzun arka kapağını açın ve pillerin üzerinde ne yazdığını kontrol edin. Ama yine de en iyi pillere sahip olsanız bile telefonunuz şarj gerektirecektir. Şarj aletinizi evde sokak kapısının hemen yanında bir yerlerde bulundurun. Böylece eve gelir gelmez telefonunuzu şarja takabilirsiniz. Dışarı çıkacağınız zaman telefonunuz şarjı tam bir şekilde sizi kapının yanında bekliyor olacak.

Çamaşırlarınız dağ gibi birikti mi?

Haftanın birkaç gününü çamaşır günü ilan edin. Ve bu işi günlük aktivitelerinizin arasına alın. Örneğin çamaşırları makineye atın ve daha sonra yemek pişirmek üzere mutfağa girin. Yemek hazır olduğunda çamaşırları asın ve sonra yemeğe oturun. Çamaşırlar kuruduğunuzda ve yemek sofrasını topladığınızda bulaşıkları düzene koymadan önce çamaşırları düzenleyip katlayın.

Çantanızda unuttuğunuz şeyler için...

Evden onsuz çıkamadığınız şeyleriniz var mı? Çantanızda her gün mutlaka olması gereken şeylerin bir listesini yapıp odanızın kapısına asın. Eğer bu fazla zor geliyorsa her gün gerekli olan şeylerinizi örneğin cüzdan, gözlük ya da onlar gibi şeyleri daima bir makyaj çantasının içinde taşıyın. Böylece çanta değiştirdiğinizde yalnızca bu küçük makyaj çantasını o gün kullanacağınız çantanın içine atarak zaman kazabilirsiniz. Ya da ufak tefek şeylerinizi bir arada tutacak bir büyük ajanda da edinebilirsiniz.

Unutulmuş faturalar meselesi

Ödeme sisteminizi bir kere düzene oturttuğunuzda bu işin aslında ne kadar kolay ve sorunsuz olduğunu göreceksiniz. Posta kutunuzun yanına genişçe bir zarf asın ve gelen tüm faturaları gelir gelmez bu zarfa atın. Daha sonra ayda en az iki kez bu zarfa biriken faturaları ödemek için bir gün belirleyin. Böylece düzene oturan faturaların gününü kaçırmamış olacaksınız. Ayrıca birçok firma sizin seçeneğiniz bir tarihte ödeme yapmanız seçeneğini kabul eder. Her fatura için aynı günü ödeme tarihi olarak belirlemeye çalışın. Hatta hepsini aynı güne toplama şansınız bile olabilir.
Yayın tarihi: 10.02.2003
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.