Sağlık

Son moda: Aikido

Son moda: Aikido

Son yıllarda gitgide daha da fazla ilgi görmeye başlayan Aikido, Japonca'da "ruhsal uyum yolu" anlamına geliyor. Bu nedenle diğer uzakdoğu sporlarına göre daha çok kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bu spor kendini savunma prensibine dayalı olmasıyla tanınıyor ve geniş kitlelerce sevilerek yapılıyor.

Aikido Nedir?
Kelime anlamından söz edersek; Ai uyum, ki ruh, do da yol demek. Ruhsal uyum yolu olarak tercüme edebiliriz. İnsan olarak iki bölümden oluşmuşuz. Biri fiziksel, diğeri ruhsal bedenimiz. Fiziksel yapımız ne kadar güçlü ve düzgün olursa olsun, enerjimiz iyi değilse, içimizdeki o enerji, beden, yeterli gelişmemişse hayatta başarılı olmak zorlaşıyor.

Bu sporu yapmak istiyorsanız küçük yaşlarda başlamanız gerekiyor. Çünkü bu sporları yapabilmek için vücudun belli bir esneklikte olması gerekiyor. Uzmanlar bu spora başlamak için en fazla 10-12 yaşında olunması gerektiğini söylüyorlar. Başladıktan sonra yaklaşık, 6 ayda hareketleri uygulamaya başlıyorsunuz. Bir yılda hareketler akıcılık kazanmaya başlıyor, ortalama 2.5-3 yılda da siyah kemer aşamasına gelinir ki. Ama ondan sonra siyah kemerin kendi içinde 10 aşaması var.

Aikido'da "göğüs göğüse dövüş" yapılmıyor. Rakibin saldırısı, saldırı yönüne uzatılarak yönlendiriliyor. Rakip ya fırlatılıyor ya da kontrol tekniğiyle pasif hale getiriliyor. Ama temelde rakibe zarar verilmiyor.Tüm bunların yanında Aikido çalışmaları özellikleri nedeniyle, hiçbir sporun sağlayamayacağı kadar sağlam ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı kolaylaştırıyor. Bilinen bir diğer gerçekse stresten kaynaklanan ruhsal sıkıntılara ilişkin bir çok hastalığın (ülser,uykusuzluk gibi) bu sporla iyleştiği yönünde.

Aikido Sözlüğü
Sensei : Hoca, usta
Dojo : Aikido çalışılan mekan. (Yol'un yeri)
Kamiza : Kurucunun resminin ve onu temsil eden hocanın bulunduğu yer.
Seiza : Japon oturma şekli. Dizlerinin üzerinde oturma
Gi : Antremanda giyilen özel beyaz giysi. Her zaman temiz olmalı
Hakama : Siyah kemer sahiplerinin giydiği siyah pantalon.
Ukemi : Takla
Uke : Birlikte çalışılan eş
Aikidoka: Aikido öğrencisi
Sempei : Kıdemli öğrenci
Kohai : Kıdemsiz öğrenci

Nerede Yapılır?
The Marmara Gym
Taksim - İstanbul
(212) 251 46 96

Büyükşehir Belediyesi Akatlar Spor Merkezi
5.Gazeteciler Sitesi Mayadrom Arkası
Akatlar/Etiler
Yayın tarihi: 12.12.2001
997
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.