Sağlık

Şok diyetler şoka sokar!

Şok diyetler şoka sokar!

Fazla kilolardan kurtulmanın bedene de ruha da iyi geldiği doğru ama bunun da bazı kuralları var. Eğer o kurallara uymazsanız diyetiniz sağlığınıza değil de, hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bu özellikle şok diyetlerde kaçınılmaz bir durum. Nedenine gelince…

Güncellenme tarihi:

-Ne tıbbi terminoloji ne de beslenme literatüründe ‘’şok diyet’’ diye bir kavram var. Bu bilgisiz, dikkatsiz, ne yaptığını bilmeyen zayıflama merkezlerinin uydurduğu çakma bir terim. Bu diyetleri önerenlerin yaptıkları şeyse basit bir diyet prensibini günah derecesine ulaştırmaktan ibaret. Kadınlar için minimum 1200, erkekler için ise en az 1600 olan ve her gün alınması gereken kalori miktarı, bu şok diyetleri hazırlayanlar tarafından iyice azaltıp 800’lü rakamların bile altına indiriliyor.

-Günde 400-600 kalori vererek zayıflatmaya kalkan, hatta 3-5 günlük oruç diyetleriyle (400’ün de altıdır) kilo verdirmeye çalışan bile var. Ne var ki günlük kaloriler azaldıkça vücudunuz mahvoluyor ve gerçekten de  şoka giriveriyor. Çünkü kalori miktarının çok fazla azaltılması demek sadece hızlı kilo vermenizi sağlayacak bir avantaj anlamına gelmiyor, bu kadar düşük bir kalori ile beslenmeyi 1-2 günden fazla sürdürdüğünüzde bedeniniz sadece enerjisiz değil, vitaminsiz, mineralsiz, antioksidansız, temel yağ asitsiz de kalabiliyor.

Yayın tarihi: 13.11.2013
10695
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.