Sağlık

Şişmanlarda Kilo Kaybı

Şişmanlarda Kilo Kaybı

Berlin Humboldt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arya Sharma, "şişman kişilerde kilo kaybı, kalp hastalıkları riskini azaltabiliyor" dedi.

Prof. Dr. Sharma, Roche İlaç Firması tarafından Swissotel'de düzenlenen toplantıda, "Obezitenin tıbbi sonuçları" başlıklı çalışmasını anlattı. Berlin Humboldt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arya Sharma, şişman kişilerde kilo kaybının, kalp hastalıkları riskini azaltabildiğini söyledi.

İnsan vücudunda bel çevresinde depolanan fazla miktardaki yağın, obezite (şişmanlık), diyabet, yüksek tansiyon ve kötü huylu kolesterolü tetiklediğini belirten Prof. Dr. Sharma, "Bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimetreyi aşıyorsa, bu hastalık belirtisidir" dedi. Kalp hastalıkları riskinin, bel çevresinde depolanan fazla miktardaki yağ dokusuna bağlı olarak gelişen şişmanlıktan kaynaklandığını kaydeden Prof. Dr. Sharma, "Şişmanım ama sağlıklıyım" düşüncesinin doğru olmadığını ifade etti. "Şişman kişilerde kilo kaybı, kalp hastalıkları riskini azaltabiliyor" diyen Prof. Dr. Sharma, kilo kaybıyla diyabet, yüksek tansiyon ve kötü huylu kolesterolün de düzene girdiğini dile getirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Oto da Türkiye'de en çok kadınlarda görülen şişmanlığın, son yıllarda halk sağlığı sorunu haline geldiğine işaret etti.
Yayın tarihi: 28.11.2001
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.