Sağlık

Sigarayı bırakamıyorum çünkü kilo alıyorum

Sigarayı bırakamıyorum çünkü kilo alıyorum

Sigara tiryakilerinin "bırakamıyorum"dan sonraki en iddialı cümlesi, "bırakırsam kilo alırım diye korkuyorum" olsa gerek. Yaşam koçu, Tutarlı Diyet'in kurucu ortağı ve diyetisyen Gizem Tutar, sigara ile kilo arasındaki ilişkiyi bilimsel verilerle mercek altına aldı ve sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma nedenlerini özetledi.

Güncellenme tarihi:
Sigarayı bırakamıyorum çünkü kilo alıyorum
Enerji alımı: Yapılan bilimsel araştırmaların çoğunda, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla kalori aldığı gözlenmiştir. Sigarayı bırakanların besinlerle aldığı kalori oranı da yükselmektedir. Çünkü nikotin beyni etkileyen bir maddedir ve beyinde bilgi alma prosedürünü hızlandırır. Dış uyarıcılara karşı duyarlılığı artan kişi, nikotin almayanlara göre daha çok besin tüketir.

Vücut ağırlığı: Sigara içmek, insan fizyolojisini, davranışlarını, duyularını ve bilişsel yeteneğini etkiler. Bütün bunlar da nikotinin vücut ağırlığı üzerinde etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Sigara, tat hissi ve duyuları direkt etkilemenin dışında, nikotinin merkezi sinir sistemi üzerindeki doğrudan etkisi de açlık-tokluk duygusunu değiştirebilir. Aynı yaşta olan tiryakilerin vücut ağırlığı, sigara içmeyenlere göre daha düşüktür. Sağlıklı ve orta yaşta 885 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, sigara içenlerin içmeyenlere göre günde ortalama 350 kalori daha fazla aldıkları fakat kilo ortalamalarının içmeyenlere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu da sigarayı bırakma sürecinde alınan 5-10 kiloyu açıklayan bir bilgidir.


Sigarayı bıraktığınızda neden kilo aldığınızı merak ediyorsanız, tıklayın!
Yayın tarihi: 03.02.2011
1203
dahafazlası
YORUMLAR

15 yıl ortalama günde bir paket sigara içtiktenten sonra küüüt!diye bırakmış bir insan olarak şunu söyleyebilirim.3 ayda 11 kilo aldım .bu hızla gidersem daha da almaya devam edicem.yemeden duramıyorum.sakız makız da para etmiyor.neden se hep tatlı ve lezzetli şeyler yemek istiyorum.bol bol çikolata,cips,yağlı ve lezzetli yemekler gibi.sigarayı bırakınca kilo alınmıyo diyenler yalan söylüyo.tekrar başlamak ta istemiyorum,çünkü çok zor bıraktım.en az 20 kez denedikten sonra başarılı olabildim.ne yapıcam bilmiyorum.

bıraktım ama... 10.02.2011 14:34:07

Hmm

mobil kullanici 06.02.2011 14:12:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.